Reklama

Reklama

Izrael: Ruiny rzymskiego amfiteatru odkryte przez archeologów

Mały, w połowie zbudowany i pokryty dachem rzymski amfiteatr z II w. n.e. odkryto w trakcie prac archeologicznych prowadzonych pod Zachodnim Murem w Jerozolimie. Izraelscy archeolodzy poinformowali w poniedziałek, że to pierwsze tego typu znalezisko w mieście. To pierwsza odkryta w Jerozolimie budowla o strukturze teatralnej.

Jak podała w poniedziałek agencja Reutera, zaplanowaną na dwieście miejsc, kamienną budowlę odkryto podczas wykopalisk prowadzonych poniżej korytarza przy Zachodnim Murze, który prowadził do żydowskiej Świątyni. 

Reklama

Zdaniem izraelskich władz archeologicznych, pierwotnie budowla przeznaczona była na miejsce widowisk muzycznych oraz spotkań rady miejskiej - i była nazywana buleuterionem.

"Po raz pierwszy odsłonięto w Jerozolimie budowlę o strukturze teatralnej - i jest to niezwykle pasjonujące" - powiedział agencji Reutera przedstawiciel izraelskich władz archeologicznych Joe Uziel. Jego zdaniem, "tak zaprojektowana budowla przypomina te, które wykorzystywano w czasach Jezusa". 

W opinii władz izraelskich, prace nad amfiteatrem mogły zostać przerwane w II w. n.e. w wyniku żydowskiego powstania przeciw rzymskiemu panowaniu.

Znalezisko przylega do miejsca określanego przez Żydów mianem Wzgórza Świątynnego - a przez muzułmanów traktowanym jako miejsce święte, na którym zbudowano meczet Al-Aksa.

Grzegorz Janikowski (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje