Reklama

Reklama

Izrael poprawia relacje w Turcją. W obawie przed ISIS

Z powodu zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego (ISIS) Izrael i Turcja odbudowują - po pięciu latach od incydentu z Flotyllą Wolności płynącą z pomocą humanitarną do Strefy Gazy - sojusznicze stosunki.

Według dziennika "Hurriyet" eksperci obu stron odbyli w tych dniach kolejną serię "owocnych spotkań"; rozmowy takie trwają już od wielu miesięcy.

Reklama

Rząd Izraela zgodził się na zadośćuczynienie rodzinom ośmiu obywateli tureckich, którzy uczestniczyli w rejsie Flotylli Wolności płynącej w 2010 roku do Strefy Gazy i zginęli podczas abordażu tureckiego statku "Mavi Marmara" przez izraelskich komandosów.

Poinformował o tym w czwartek przedstawiciel izraelskich władz, który zastrzegł sobie anonimowość.

To samo źródło podało, że porozumienie zostało osiągnięte w toku spotkań przedstawiciela kierownictwa izraelskiego Mosadu z podsekretarzem stanu w tureckim MSZ Feridunem Sinirlioglu.

Porozumieli się oni także wstępnie w sprawie mającej się wkrótce rozpocząć budowy rurociągu do przesyłania gazu ziemnego z Izraela do Turcji.

Na początku tego tygodnia ocieplenie stosunków z Izraelem sygnalizował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Podkreślił on, że na tej normalizacji skorzysta cały region.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama