Reklama

Reklama

Izrael: Parlament zatwierdził porozumienie pokojowe ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi

Zdecydowaną większością głosów parlament Izraela zatwierdził w czwartek wieczorem (15 października) tekst porozumienia pokojowego ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA). Przeciw głosowali jedynie członkowie Zjednoczonej Listy Arabskiej.

Izrael zawarł z ZEA porozumienie, w którego osiągnięciu pośredniczyły Stany Zjednoczone. Przedstawiciele obu krajów podpisali dokument 15 września podczas ceremonii w Białym Domu.

Trzeci taki przypadek

Reklama

Po Egipcie i Jordanii ZEA są dopiero trzecim krajem arabskim, który nawiązał oficjalne stosunki z Izraelem, ale w przeciwieństwie do poprzednich układów ten nie jest obciążony trudną historią wojenną.

- To ciepły pokój między narodami - podkreślił premier Izraela Benjamin Netanjahu w przemówieniu poprzedzającym czwartkową debatę w Knesecie.

- Zawsze wierzyłem, że prawdziwy pokój można osiągnąć tylko z pozycji siły, a nie słabości. Silni są szanowani. Sojusze są tworzone z silnymi, podczas gdy słabi są deptani - powiedział Netanjahu. Zaznaczył, że "wiele krajów arabskich i muzułmańskich chce się do nas zbliżyć (...), ponieważ widzą naszą siłę militarną i wywiadowczą, technologiczną i gospodarczą".

- To dobra umowa i prawdziwe osiągnięcie - ocenił lider opozycji Jair Lapid.

Zmiany na Bliskim Wschodzie

Również Bahrajn jest w trakcie formalizowania relacji z Izraelem, a zarówno Netanjahu jak i amerykańska administracja sugerowali, że inne kraje arabskie pójdą w jego ślady.

Według komentatorów normalizacja stosunków z Izraelem odzwierciedla zmiany w polityce międzynarodowej na Bliskim Wschodzie. Kraje arabskie zaczynają przedkładać dzieloną z Izraelem niechęć do Iranu nad tradycyjne poparcie dla kwestii palestyńskiej.

Palestyńczycy potępili umowę i oskarżyli ZEA o zdradę.

Joanna Baczała

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne