Reklama

Reklama

Iran wyposażony w rosyjski system rakietowy S-300

Irańskie siły obrony przeciwlotniczej są już wyposażone w kupiony od Rosji nowoczesny system rakietowy S-300 - poinformował we wtorek minister obrony Iranu gen. Husejn Dehkan cytowany przez agencję Isna.

"Informuję nasz naród, że jesteśmy w posiadaniu strategicznego systemu S-300 i że wszedł on już do służby w naszym systemie sił przeciwlotniczych" - powiedział minister.

Części systemu pokazano już 17 kwietnia na paradzie wojskowej w Teheranie.

Kontrakt zawarty 2007 roku

Kontrakt na dostawę systemów S-300 Rosja i Iran zawarły w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Rosja miała dostarczyć Iranowi co najmniej pięć takich systemów.

Realizacja została jednak zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Teheranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia.

Reklama

W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.

Władimir Putin uchylił zakaz

W kwietniu 2015 roku prezydent Rosji Władimir Putin uchylił zakaz dostarczania systemów S-300 Iranowi. Decyzja Putina, który podpisał dekret zezwalający na eksport S-300 do Iranu, wywołała krytykę i zaniepokojenie ze strony USA, Izraela i UE.

Irańsko-rosyjskie rozmowy

Trwają irańsko-rosyjskie rozmowy w sprawie dostarczenia wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30.

Gen. Dehkan zapowiedział również, że w tym roku wejdzie do produkcji irański system przeciwlotniczy dalekiego zasięgu Bavar 373 "zdolny do zniszczenia pocisków manewrujących, dronów, samolotów bojowych i pocisków balistycznych".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy