Reklama

Reklama

Iran: Publicznie powieszono 17-latka za zabójstwo znanego kulturysty

Siedemnastoletni Irańczyk, który zabił nożem znanego irańskiego strongmana, został powieszony publicznie w środę rano w mieście Karadż, 50 km na zachód od Teheranu - poinformowała agencja Fars.

Ruhollah Dadaszi, irański kulturysta, ciężarowiec, znany głównie jako strongman, został zabity 17 lipca w kłótni związanej z incydentem w ruchu drogowym.

Nieletni zabójca Alireza Molla Soltani powiedział, że wpadł w panikę i działał w obronie własnej, gdy Dadaszi go zaatakował.

17-latka powieszono w obecności kilku tysięcy ludzi w mieście Karadż, z którego pochodził sportowiec.

Amnesty International (AI) zaapelowała we wtorek do władz irańskich, by nie przeprowadzano egzekucji. Przypomniała, że "wykonywanie kary śmierci na osobach niepełnoletnich jest zakazane przez traktaty międzynarodowe, których Iran jest sygnatariuszem".

Reklama

"To, że Iran zdecydował się na egzekucję 17-latka, pokazuje, jak mało władze tego kraju mają respektu dla międzynarodowych standardów w dziedzinie praw człowieka" - powiedziała wicedyrektor AI dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Hasiba Hadż Sahraui.

Przedstawiciel irańskiej prokuratury odrzucił te oskarżenia, mówiąc, że według kalendarza muzułmańskiego (księżycowego) skazany był pełnoletni.

AFP pisze, że od początku tego roku w Iranie stracono 203 osoby. Iran jest jednym z krajów, gdzie wykonuje się najwięcej wyroków śmierci. Inne to Chiny, Arabia Saudyjska i USA.

Dowiedz się więcej na temat: kulturysta | zabójstwo | Iran

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy