Reklama

Reklama

Iran: Dwie próby rakietowe, w tym z pociskiem balistycznym

W Iranie pomyślnie przeprowadzono dwie próby z pociskami rakietowymi, w tym z pociskiem balistycznym dalekiego zasięgu - poinformowała w poniedziałek agencja IRNA, podkreślając, że siłom zbrojnym pogratulował prezydent Hasan Rowhani.

Informacje te podano dzień po tym, gdy grupa irańskich parlamentarzystów zarzuciła Rowhaniemu wstrzymanie zaplanowanych ćwiczeń rakietowych. Nie wiadomo, czy chodziło o tę samą próbę.

Reklama

Polityka Rowhaniego, której kluczowym elementem jest tymczasowe porozumienie z Zachodem w sprawie irańskiego programu nuklearnego, jest krytykowana przez zwolenników twardej linii, zarzucających prezydentowi, że godzi się na zbyt wiele, otrzymując za mało w zamian.

Associated Press odnotowuje, że Iran dąży do samowystarczalności w dziedzinie zbrojeń od 1992 roku. Produkuje czołgi, samoloty bojowe, okręty podwodne i nawodne. Co jakiś czas Teheran ogłasza technologiczny przełom w dziedzinie systemów uzbrojenia, ale w większości przypadków nie sposób tego zweryfikować z niezależnych źródeł.

Informując o poniedziałkowych próbach, IRNA pisała o pociskach rakietowych "nowej generacji", co - zdaniem AP - może sugerować, że nie chodzi o pociski nowego typu, lecz o udoskonalone wersje pocisków już istniejących.

Iran dysponuje już pociskami rakietowymi ziemia-ziemia o zasięgu ok. 2 tys. kilometrów, co oznacza, że mogą one dosięgnąć Izraela i baz amerykańskich w rejonie Bliskiego Wschodu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje