Reklama

Reklama

​Irak: Rozpoczęto ofensywę w okolicach Mosulu zajętego przez IS

Iracka armia, wspierana z powietrza przez siły koalicji pod wodzą USA, rozpoczęła w czwartek ofensywę w okolicach miasta Mosul, kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) - poinformowało dowództwo wojskowe, którego komunikat odczytano w irackiej telewizji.

Wojsko i oddziały paramilitarne wkroczyły do prowincji Nineveh, której stolicą jest Mosul. Z komunikatu dowództwa wynika, że armia odzyskała kontrolę nad kilkoma dystryktami i przesuwa się dalej.

"Pierwsza faza Operacji Podbój w celu wyzwolenia Niniwy (ruiny starożytnego miasta asyryjskiego na przedmieściach Mosulu) rozpoczęła się o świcie; irackie flagi wywieszono w kilku wioskach" na obrzeżach miasta Machmur, na wschód od Mosulu - podała armia w komunikacie.

Najększe miasto kontrolowane przez IS

Mosul, zanim wpadł w ręce IS w czerwcu 2014 roku, zamieszkiwało około dwóch milionów ludzi. Jest największym miastem kontrolowanym przez tę dżihadystyczną organizację zarówno w Iraku, jak i w Syrii.

Reklama

Rzecznik dowództwa wojsk irackich generał Jahja Rasul powiedział w państwowej telewizji, że zarówno lotnictwo Iraku, jak i siły powietrzne koalicji odgrywają znacząca rolę w ofensywie. Nie poinformowano, jak długo ta operacja może potrwać.

W kampanię przeciwko samozwańczemu Państwu Islamskiemu włączyli się też bojownicy Peszmerga z autonomicznego kurdyjskiego regionu Iraku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje