Reklama

Reklama

Irak: Ponad 100 zabitych i 6 tys. rannych w protestach

Co najmniej 104 osoby nie żyją, a ponad 6 tys. odniosło obrażenia na skutek antyrządowych demonstracji, odbywających się od wtorku w Bagdadzie i południowej części Iraku - poinformował w niedzielę rzecznik MSW w państwowej telewizji, cytowany przez Reutera.

Pośród zabitych jest ośmiu policjantów, a demonstranci podpalili podczas protestów 51 budynków publicznych i osiem siedzib partii politycznych - dodał rzecznik resortu generał Saad Maan podczas konferencji prasowej w Bagdadzie.

Według agencji Associated Press Maan powiedział, że rannych zostało ponad 6,1 tys. demonstrantów i ponad 1,2 tys. policjantów.

Rzecznik zapewnił, że nie było przypadku, aby podczas demonstracji irackie siły bezpieczeństwa strzelały bezpośrednio do ich uczestników.

Dodał, że władze potępiają wszelkie ataki na media. Odniósł się w ten sposób do doniesień o napadach grup niezidentyfikowanych sprawców na siedziby kilku lokalnych i międzynarodowych organizacji medialnych.

Reklama

W rozpoczętych we wtorek protestach Irakijczycy sprzeciwiają się korupcji rządzących, powszechnemu bezrobociu (bez pracy jest około 25 proc. młodych Irakijczyków) i zastojowi w ważnych inwestycjach. Władze są oskarżane o korupcję blokującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i wojnie z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Część demonstrantów domaga się ustąpienia rządu premiera Adila Abd al-Mahdiego, który powstał jako gabinet technokratów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy