Reklama

Reklama

​Irak: Odkryto zbiorowy grób z ciałami ponad 400 osób

Irackie siły bezpieczeństwa odkryły zbiorowy grób z ciałami ponad 400 osób w pobliżu kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) miasta Faludża w środkowym Iraku - poinformowały źródła w siłach bezpieczeństwa.

W grobie znajdują się ciała żołnierzy, policjantów i cywilów, zabitych przez dżihadystów.

Reklama

Grób odkryto w niedzielę podczas poszukiwania min i materiałów wybuchowych pozostawionych przez bojowników IS w rejonie miejscowości Saklawija, która był przez nich kontrolowana od stycznia 2014 roku. Saklawija leży 5 km na północ od Faludży; w sobotę armia iracka w toku ofensywy zmierzającej do odbicia miasta zajęła te tereny.

Według przedstawiciela policji większość ofiar zginęła od strzału w głowę.

Ofensywa na Faludżę rozpoczęła się 23 maja i ma na celu odcięcie znajdujących się w mieście sił IS od dostaw amunicji i zaopatrzenia z północy. Postęp irackich sił jest spowolniany przez opór ze strony dżihadystów i obecność ok. 50 tys. cywilów, którym IS nie pozwala uciec z miasta.

Norweska Rada Uchodźców (NRC) w raporcie opublikowanym w niedzielę wieczorem poinformowała, że islamiści strzelają do cywilów próbujących uciec z miasta. NRC, międzynarodowa organizacja pomagająca m.in. uchodźcom wewnętrznym w Iraku, powołuje się na relacje osób, którym udało się zbiec z Faludży.

"Potwierdziły się nasze największe obawy - cywile próbujący uciec przed niebezpieczeństwem są celem bezpośredniego ostrzału. To najgorsze, co mogło się zdarzyć niewinnym mężczyznom, kobietom i dzieciom, którzy dla ratowania swojego życia musieli porzucić wszystko" - podkreślił Nasr Muflahi z NRC.

W pierwszych dniach ofensywy z Faludży zdołało uciec 2 980 rodzin, głównie mieszkańców przedmieść, jednak od tego czasu liczbę zakończonych sukcesem ucieczek z głębiej położonych dzielnic można policzyć na palcach jednej ręki - podała NRC.

W niedzielę sojusz prorządowych sił szyickich ogłosił, że praktycznie zamknął pierścień oblężenia wokół Faludży.

Faludża była pierwszym miastem, które znalazło się pod kontrolą IS w styczniu 2014 roku, jeszcze przed zakrojoną na szeroką skalę ofensywą dżihadystów rozpoczętą pięć miesięcy później. Umożliwiło to ekstremistom zajęcie znacznych obszarów Iraku, w tym Mosulu, drugiego miasta Iraku, nadal znajdującego się pod kontrolą IS.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje