Reklama

Reklama

Irak: Armia próbuje odbić Tikrit z rąk islamistów

Ofensywa irackiej armii przeciwko islamistom. Jak informują państwowe media, wojsko odbiło Tikrit, jedno z największych miast, zajętych przez rebeliantów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. Według armii, zajęta została siedziba gubernatora, zabito kilkudziesięciu islamistów, a pozostali uciekli z miasta.

Żołnierzom pomagały szyickie milicje i przedstawiciele sunnickich plemion. Kolejnym punktem ofensywy irackiej armii ma być Mosul. Jest to największa operacja irackiej armii na terenach zajętych przez rebeliantów. 

Reklama

Sukcesom wojska zaprzeczają jednak sami rebelianci. Przyznają, że w Tikricie doszło do ciężkich walk, ale to oni wyszli z nich zwycięsko i ścigają niedobitki rządowej armii. 

Wywodząca się z Al-Kaidy grupa Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu kontroluje część północy kraju. Walczy także w Syrii z wojskami prezydenta Baszara al-Asada. Na zajętych przez siebie terenach islamiści wprowadzają prawa oparte na radykalnej wersji przepisów religijnych. Szacuje się, że grupa dysponuje w Iraku i Syrii około 10. tysiącami bojowników.

Dowiedz się więcej na temat: Irak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje