Reklama

Reklama

IPN: Odnaleziono zbiorową mogiłę żołnierzy września 1939 r.

IPN zlokalizował zbiorową mogiłę we Lwowie na Ukrainie, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 r. Świadczą o tym odnalezione elementy umundurowania, masek przeciwgazowych czy pasów wojskowych.

Prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które trwały od 19 do 26 listopada, były prowadzone na dawnym cmentarzu na Zboiskach, wspólnie z Towarzystwem "Ukraińska Pamięć" ze Lwowa. Poszukiwania miały na celu odnalezienie mogiły polskich żołnierzy, którzy bronili Lwowa we wrześniu 1939 r. przed atakującym miasto Wehrmachtem.

Reklama

"W wyniku przeprowadzonych prac zlokalizowano zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 roku, o czym świadczą licznie odnalezione przedmioty: elementy odzieży, umundurowania, fragmenty masek przeciwgazowych, pasów wojskowych, a także guzików, monet i innych przedmiotów. Jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego 'wrześniowcom'" - podało IPN.

Ekshumacja i uroczysty pogrzeb

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którego pracami kieruje wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, zapowiedziało też, że planuje wiosną 2020 r. przeprowadzić ekshumację odnalezionych żołnierzy, a następnie zorganizować im uroczysty pogrzeb.

"Wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie tych działań zostanie wystosowany do władz ukraińskich w najbliższych tygodniach" - zapowiedziało biuro.

Polsko-ukraiński spór

Obecne prace były pierwszymi po ponad dwuletnich staraniach polskich władz o odblokowanie ukraińskiego moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej. 

Polsko-ukraiński spór wokół zakazu prowadzenia prac zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terytorium Ukrainy kładł się cieniem na relacje obu krajów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama