Reklama

Reklama

Indonezja: Koniec zmuszania dzieci do małżeństwa?

Duchowne islamskie wydały bezprecedensową fatwę przeciwko zmuszaniu dzieci do zawierania małżeństw – podaje BBC. Została ona ogłoszona po odbywającym się w Indonezji, trzydniowym kongresie wysoko postawionych w hierarchii islamu kobiet.

Kobiety wzywały rząd do podniesienia minimalnego wieku prawnego tak, aby ślub był możliwy dopiero od 18 roku życia, a nie jak teraz, czyli od 16.

Fatwa, co prawda, nie jest prawnie wiążąca, ale na pewno wpływowa, a kongres, który odbył się w Cirebon na wyspie Java, jest nazywany pierwszym ważnym spotkaniem muzułmańskich kobiet duchownych. Jest to o tyle ważne, że dotychczas fatwy, regularnie wydawane były przez najwyższy organ islamski w kraju, który składa się prawie w całości z mężczyzn.

"Kobiety wiedzą o problemach i przeszkodach, z którymi się stykają. Możemy podjąć działania, by chronić te dziennie, a nie tylko czekać na rząd " - powiedział Ninik Rahayu, organizator konferencji.

Reklama

Indonezja jest krajem w większości muzułmańskim. Jak podaje UNICEF, co czwarta kobieta w Indonezji wzięła ślub przed 18 rokiem życia. Na kongresie cytowano badania, które potwierdzają, że wiele indonezyjskich dzieci nie może kontynuować nauki, a połowa wcześnie zawartych małżeństw kończy się rozwodem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy