Reklama

Reklama

Indie: Już ponad 100 dzieci zmarło w czerwcu na zapalenie mózgu

Od początku czerwca w dwóch szpitalach w mieście Muzaffarpur w stanie Bihar na wschodzie Indii, w wyniku zapalenia mózgu zmarło już ponad 100 dzieci. Lokalne media informowały w poniedziałek o 103 zgonach.

"Liczba ofiar śmiertelnych na skutek zapalenia mózgu wzrosła do stu" - powiedział dziennikowi "Hindustan Times" Sunil Kumar Shahi z policji w mieście Muzaffarpur. Później w poniedziałek media informowały już o 103 zgonach.

Reklama

"Rząd stanowy nie przyznawał, że powodem zgonów jest zapalenie mózgowe i utrzymywał, że były to symptomy hipoglikemii, tzn. wysokiego poziomu cukru. Eksperci twierdzą jednak, że hipoglikemia jest tylko jednym z objawów zapalenia mózgu" - pisał w "The Indian Express" Santosh Singh.

"Jak ktokolwiek może powiedzieć, że to nie są przypadki zapalenia mózgowego? Hipoglikemia jest tylko tego częścią. Zdrowe dziecko ma rezerwę cukru, ale biedne i niedożywione dziecko nie ma buforu zasobów cukru w organizmie. Upały i duchota, brak higieny i niedożywienie są przyczynami zapalenia mózgowego" - mówił dziennikowi dr Arun Shah, członek zarządu Indyjskiej Akademii Pediatrii i uznany pediatra w regionie.

Zdaniem Shaha rząd stanowy nie prowadził kampanii informacyjnej i dożywiania dzieci, która powinna trwać już od lutego. Bihar, jeden z najbiedniejszych stanów w Indiach, zmaga się z zapaleniem mózgowym od 1994 r.

Od początku roku do miejskich szpitali w Muzaffarpurze przyjęto 172 dzieci poniżej 10. roku życia, z czego 157 tylko w czerwcu. Małych pacjentów przyjmowano do szpitali z wysoką gorączką, konwulsjami i bólami głowy. 

Pod koniec poprzedniego tygodnia stanowy minister zdrowia Mangal Pandey powołał zespół do zbadania przyczyn kryzysu. Jako przyczyny choroby w raporcie wymienia się brak posiłków przed snem, odwodnienie z powodu pogody i spożywanie owoców liczi, które zawierają toksyny; w czerwcu panuje sezon na te owoce.

Premier stanu Bihar Nitish Kumar ogłosił dodatkowe odszkodowania w wysokości 400 tys. rupii (ok. 21,6 tys. zł) dla rodzin zmarłych dzieci.

Z Delhi Paweł Skawiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje