Reklama

Reklama

Ilu żołnierzy wzmocni wschodnią flankę NATO?

Około czterech tysięcy żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich oraz kilkusetosobowy, wielonarodowy oddział na wschodzie Europy. Takie są na razie wstępne pomysły na wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Ostateczne decyzje mają zapaść w czasie lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie. O sprawie rozmawiali w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych Paktu.

Wojskowi planiści opracowali już plany wzmocnienia wschodniej flanki pod sztandarem NATO. Pomysły pozostają tajemnicą, ale Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zdradził w Brukseli jeden z pomysłów.

"Rozmawiamy o propozycji Dowództwa Strategicznego, by wysłać do kraju członkowskiego na wschodzie, być może do kraju bałtyckiego, wielonarodowy oddział o wielkości batalionu - mówił.

Prócz tego, własny wkład mają dać poszczególne kraje członkowskie. W maju "The Wall Street Journal" pisał, że na razie chodzi o około cztery tysiące żołnierzy w Polsce i w krajach bałtyckich. Dwa bataliony miałyby przysłać Stany Zjednoczone, a po jednym Niemcy i Wielka Brytania.

Reklama

Obietnice USA, Wielkiej Brytanii i Kanady

Polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski miał w Brukseli usłyszeć jasne obietnice od Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady choć szczegółów nie chciał zdradzić.

"Takie zapewnienie uzyskałem od moich partnerów, że na pewno wojskowa obecność będzie w Polsce, zarówno jeśli chodzi o żołnierzy jak i sprzęt" - mówił Waszczykowski.

Więcej szczegółów powinno być znanych w połowie czerwca, kiedy w Brukseli spotkają się ministrowie obrony krajów NATO.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje