Reklama

Reklama

Holenderski minister zaniepokojony Polską. "Erozja praworządności"

Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok nie szczędził krytycznych uwag pod adresem Polski. Przyznał, że jest zaniepokojony "erozją praworządności".

Reklama

Uwagi dotyczące Polski minister zawarł w odpowiedzi na pytania posła socjalliberalnej D66 Maartena Groothuizena z 9 marca.

"Erozja praworządności"

Reklama

Minister przyznał, że jest zaniepokojony "erozją praworządności" w Polsce. Stef Blok poinformował, że rząd za pośrednictwem swojej ambasady w Warszawie "zapewnia wsparcie organizacjom społecznym, które działają, aby chronić i promować funkcjonowanie praworządności".

"Gabinet podkreśla, że wolna prasa i pluralizm mediów to nierozłączne zasady związane z demokratycznym stanem konstytucyjnym demokratycznego państwa konstytucyjnego" - napisał Blok.

"Komisji Europejskiej brakuje podstaw prawnych"

Rząd Holandii widzi zagrożenie w Polsce dla wolności prasy, jednak - zdaniem ministra - "Polska wciąż posiada wolne media z publicznymi i komercyjnymi nadawcami". 

"Krajobraz medialny jest jednak silnie spolaryzowany, a te sprzeczności tylko nasiliły się w ostatnich latach" - wskazuje minister spraw zagranicznych Holandii. "Komisji Europejskiej brakuje jednak podstaw prawnych, żeby ograniczyć wpływ polityczny na media w Polsce" - podkreślił.

Jak Holandia wspiera społeczeństwo obywatelskie w Polsce?

Poseł Groothuizen pytał w swoim piśmie, z jakich narzędzi korzysta Holandia, aby wspierać społeczeństwo obywatelskie w Polsce. 

Minister odpowiedział, że Niderlandy nie tylko finansują projekty organizacji pozarządowych w Polsce, ale także "wspierane jest jakościowe dziennikarstwo śledcze", a projekty te są finansowane przez Ambasadę Niderlandów w Polsce.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama