Reklama

Reklama

Holandia: Zakaz noszenia burki od czwartku

Od czwartku wchodzi w życie zakaz noszenia w miejscach publicznych islamskiej burki i wszelkiego rodzaju nakryć głowy zasłaniających twarz. Wprowadzeniu zakazu towarzyszą protesty niektórych grup ludności.

Zakaz ratyfikowany jeszcze latem ub. roku przez holenderski Senat jest określany przez władze holenderskie jako "częściowy", ponieważ ogranicza noszenie wspomnianych nakryć głowy jedynie do takich miejsc publicznych, jak szkoły, szpitale, środki transportu publicznego i gmachy rządowe.

Ustawa miała wejść w życie już z początkiem lipca, ale szkoły poprosiły o opóźnienie jej wprowadzenia do końca roku szkolnego, ponieważ protestowały przeciwko temu muzułmańskie matki, z których wiele nosi burki lub nikaby.

Co w przypadku naruszenia zakazu?

Wprawdzie naruszanie zakazu wprowadzonego przez ustawę może być karane mandatami w wys. do 150 euro, ale dopuszczalne są wyjątki w przypadkach uzasadnionych "względami zdrowotnymi lub kwestiami bezpieczeństwa".

Reklama

Kierowcy autobusów, motorniczowie i maszyniści w metrze są zobowiązani czuwać nad przestrzeganiem wprowadzonych zakazów, m.in. informując o nich pasażerów, ale zarazem powinni unikać wszelkich starć z podróżującymi.

Holenderska policja pragnąc uniknąć w związku z wprowadzaniem w życie nowych napięć, ogłosiła po konsultacjach z rządem notę, w której zawarta jest m.in. taka instrukcja: "policja nie będzie np. podejmowała pościgu za tramwajem będącym w ruchu, w którym podróżuje osoba z zakrytą twarzą w sposób naruszający wprowadzony zakaz".

Słowa krytyki

Zastrzeżenia do zakazu zgłosiła m.in. Holenderska Federacja Uniwersyteckich Ośrodków Medycznych. Obawia się, że kobiety noszące burkę będą unikały wizyt u lekarza i badań lekarskich, jeśli nie zezwoli się im na odwiedzanie z zakrytą twarzą przychodni lub wchodzenie do szpitali.

Propozycję wprowadzenia całkowitego publicznego zakazu noszenia przez kobiety muzułmańskie zasłon na twarzy zgłosił skrajnie prawicowy polityk holenderski Geert Wilders. Uzasadniał ją potrzebami integracji kobiet do życia społecznego i zawodowego Holandii.

W odpowiedzi na wchodzący obecnie w życie zakaz organizacja partii islamistycznych w Rotterdamie NIDA zobowiązała się płacić mandaty za kobiety, które dopuszczą się złamania zakazu.

Kolejny taki zakaz

Holandia jest kolejnym europejskim krajem, który ograniczył prawo kobiet do publicznego noszenia zasłony na twarzy. Wcześniej uczyniły to Dania, Francja i Belgia, gdzie zakaz obowiązuje również na ulicach.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w 2014 roku, że tego rodzaju zakaz nie stanowi naruszenia swobód religijnych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje