Reklama

Reklama

Holandia: Nazistowskie przedmioty na kiermaszu. Do kupienia mundury SS

Podczas kiermaszu militarnego w Houten w centralnej Holandii do sprzedaży trafiły sztylety ze swastyką, insygnia SS oraz mundury. Izraelskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Amsterdamie złożyło skargę na organizatorów. - Nie dzieje się nic zabronionego - tłumaczył w holenderskiej telewizji organizator kiermaszu.

Dziennikarze programu telewizyjnego "Kassa", emitowanego w telewizji publicznej NPO 1 ujawnili w sobotę, że podczas ubiegłotygodniowego kiermaszu militariów w Houten ponad połowa oferowanych tam przedmiotów była związana z nazistowskimi Niemcami.

Do sprzedaży oferowane były m.in. sztylety ze swastyką i hasłami SS, insygnia SS, medale i sztandary ze swastyką. Za 2,5 tys. euro można było także kupić oryginalny dowód osobisty z Gwiazdą Dawida z II wojny światowej.

Zdaniem Izraelskiego Centrum Informacji i Dokumentacji (CIDI) w Amsterdamie giełda w Houten gloryfikuje idee nazistowskie. CIDI wystąpiło z oficjalną skargą do krajowego koordynatora ds. zwalczania antysemityzmu.

Reklama

"Nie dzieje się nic zabronionego"

Organizator targów wyjaśniał w programie, że kiermasz ma charakter edukacyjny i "nie dzieje się nic zabronionego". Firma "Gaston Vrolings" przypomniała, że impreza jest organizowana od 40 lat i przyciąga zwykłych kolekcjonerów.

Krajowy koordynator ds. zwalczania antysemityzmu Eddo Verdoner, powiedział dziennikarzom programu, że poprosi ministra sprawiedliwości Ferda Grapperhausa o zaostrzenie prawa, aby tego rodzaju targi nie mogły się już odbywać.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje