Reklama

Reklama

Holandia: Kraj wprowadza najwyższy alert pogodowy, a Holendrzy masowo kupują sanki

Od niedzieli zostaje wprowadzony w Holandii najwyższy, czerwony stan alertu pogodowego. W związku z orkanem Darcy spodziewane są duże opady śniegu, ujemne temperatury oraz silny wiatr. Ostatnia burza śnieżna miała miejsce w Holandii w 2010 roku.

Holenderski Instytut Meteorologiczny (KNMI) ostrzega przed poważnym zagrożeniem. "Proszę przygotować się na bardzo duże utrudnienia w ruchu" - napisano na oficjalnym koncie instytutu na Twitterze.

Reklama

Według KNMI na południu kraju spadnie ok. 10 cm śniegu, na wschodzie lokalnie do 15 cm. Najmniejsze opady spodziewane są na północy kraju i w południowej Limburgii do 5 cm, tam jednak będzie najsilniejszy wiatr.

Jak informuje dziennik "Metro", mieszkańcy holenderskich miast cieszą się z zapowiadanych opadów i masowo kupują sanki i łyżwy. Internetowy sklep bol.com sprzedał jedenaście razy więcej sanek niż w zeszłym tygodniu. W pierwszej dziesiątce najczęściej zamawianych produktów w sklepie Decathlon znajdują się głównie artykuły na sezon zimowy. Numer jeden to dziecięce buty zimowe, a także spodnie narciarskie i łyżwy.

"Jazda na łyżwach dozwolona"

"Większość już nie może się doczekać zabawy na śniegu. W mediach społecznościowych jest wysyp zdjęć ludzi, którzy mają już przygotowaną łopatę do śniegu lub sanki" - podaje na swojej internetowej stronie "Metro".

Holenderski rząd opublikował nawet specjalne oświadczenie, w którym czytamy: "Nawet jeśli cieszysz się śniegiem trzeba pamiętać o zagrożeniu koronawirusem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami możesz wychodzić z domu z osobami z własnego gospodarstwa domowego, samemu lub z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Oznacza to, że możesz rzucać śnieżkami we własnym gospodarstwie domowym. Jazda na łyżwach jest dozwolona, jednak zawody sportowe i inne imprezy są zabronione".

Cytowany przez dziennik "Algemeen Dagblad" premier Mark Rutte uważa, że Holendrzy powinni cieszyć się zimową pogodą, która jest przewidywana na najbliższe dni. Rutte dodał jednak ostrzeżenie: "Nie przewracaj się i bądź ostrożny. Szpitale nie czekają na złamania kości". Instytut Zdrowia GGD poinformował, że z powodu wprowadzenia kodu czerwonego, wstrzymane zostają szczepienia oraz testy na COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje