Reklama

Reklama

Hiszpania: Wypadek F-16 w bazie wojskowej, są ofiary

10 osób zginęło, a 20 kolejnych zostało rannych w poniedziałkowym wypadku greckiego myśliwca F-16 w bazie lotniczej Los Llanos w Albacete w środkowej Hiszpanii, do którego doszło podczas natowskiego szkolenia - poinformowało hiszpańskie ministerstwo obrony. Wśród zabitych jest ośmiu Francuzów i dwóch Greków. Wcześniejszy bilans mówił o 10 zabitych i 13 rannych.

Ok. godz. 15.30 grecki myśliwiec stracił moc podczas startu, spadł na miejsce postojowe samolotów i zderzył się z kilkoma maszynami - napisał resort w oświadczeniu.

Reklama

W bazie w Albacete, 260 km na południowy wschód od Madrytu, mieści się natowska szkoła dla pilotów myśliwców; w poniedziałek odbywały się tam ćwiczenia.

Wśród ofiar śmiertelnych są dwaj piloci

Według źródeł w ministerstwie, na które powołuje się agencja EFE, wśród ofiar śmiertelnych są dwaj piloci greckiej maszyny. Siedmiu spośród 13 rannych jest w ciężkim stanie. Jedna osoba opuściła już szpital.

Na miejsce udał się dowódca hiszpańskich sił powietrznych Francisco Javier Garcia Arnaiz.

Strażacy próbują obecnie ugasić pożar, który wybuchł tuż po wypadku.

W szkoleniu brali udział wojskowi z kilku krajów

Oprócz Greków w poniedziałkowym udział także wojskowi z Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i USA.

Dziennik "El Pais" przypomina, że w wypadkach lotniczych w Hiszpanii od 1980 roku straciło życie co najmniej 93 wojskowych. Do ostatniego incydentu z udziałem samolotu wojskowego doszło w czerwcu ub.r., gdy rozbił się myśliwiec Eurofighter hiszpańskich sił powietrznych. Zginął 30-letni pilot.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy