Reklama

Reklama

Hiszpania: 28,7 proc. więcej nielegalnych imigrantów

Jak wynika z najnowszych szacunków rządu Pedra Sancheza, pomimo pandemii koronawirusa liczba docierających do Hiszpanii w nielegalny sposób imigrantów zwiększyła się do poziomu 39,4 tys., czyli o prawie 29 proc.

Z raportu hiszpańskiego MSW wynika, że choć w pierwszej połowie 2020 roku zaobserwowano znaczący spadek liczby docierających do kraju nielegalnych przybyszów, to już w drugiej części roku nastąpiła wyraźna zmiana tendencji.

Znaczący wzrost

Reklama

Według opublikowanych przez agencję Europa Press danych MSW pomiędzy 1 stycznia a 15 grudnia 2020 roku nastąpiło zwiększenie liczby nielegalnych imigrantów o 28,7 proc. wobec podobnego okresu w 2019 roku.W zdecydowanej większości do Hiszpanii, jak odnotował resort spraw wewnętrznych, napłynęli obywatele państw afrykańskich, głównie Maroka.

Wyspy Kanaryjskie centrum kryzysu

Jak informuje MSW centrum nasilającego się kryzysu migracyjnego znajduje się obecnie na Wyspach Kanaryjskich, gdzie od stycznia do połowy grudnia dotarło prawie 21,5 tys. afrykańskich przybyszów.

"W analogicznym okresie 2019 roku na archipelag kanaryjski przybyło niespełna 2,2 tys. nielegalnych imigrantów” - przypomniał resort spraw wewnętrznych.

Likwidacja nielegalnego obozu

Na początku grudnia hiszpańskie służby zlikwidowały nielegalny obóz imigrantów w porcie Arguineguin na Gran Canarii, a kilka tysięcy koczujących tam osób przetransportowano do hoteli na tej wyspie oraz ośrodków w kilku prowincjach kontynentalnej części Hiszpanii.

Od soboty trwa kierowanie imigrantów rezydujących w kanaryjskich hotelach do prowizorycznych ośrodków dla uchodźców na Gran Canarii. Działają one m.in. w budynku byłej szkoły oraz na terenie dawnej jednostki wojskowej.


Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje