Reklama

Reklama

Grupa teologów chce zmiany decyzji papieża Franciszka ws. kary śmierci

Grupa złożona z 45 filozofów, teologów i pisarzy podpisała się pod listem otwartym skierowanym do Kolegium Kardynałów z prośbą o wpłynięcie na papieża Franciszka w sprawie ostatniej zmiany w Katechizmie Kościoła Katolickiego, w której kara śmierci została określona jako "niedopuszczalna" - informuje "Catholic Herald". Sygnatariusze listu powołują się na Pismo Święte, które głosi, że kara śmierci może być "prawomocna".

Do tej pory Kościół tradycyjnie nauczał, że rządy mogą z zasady stosować karę śmierci. W czwartek 2 sierpnia Watykan opublikował jednak wydaną 11 maja bieżącego roku decyzję papieża Franciszka, nakazującą prefektowi Kongregacji Nauki Wiary wprowadzenie do Katechizmu Kościoła Katolickiego stanowczej tezy, że kara śmierci jest niedopuszczalna.

List 45 przeciwników decyzji papieża opublikowano na stronie internetowej czasopisma "First Things".

Decyzja papieża a nauczanie Kościoła

Według sygnatariuszy listu, decyzja papieża Franciszka jest sprzeczna z nauczaniem Kościoła opartym na Piśmie Świętym.

Reklama

Przeciwnicy decyzji papieża twierdzą, że decyzja głowy Kościoła "spowoduje i już spowodowała, że wielu ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących, przypuszcza, że Kościół uważa - w przeciwieństwie do Słowa Bożego - że kara śmierci jest wewnętrznie zła".

Niektórzy z sygnatariuszy sprzeciwiają się stosowaniu kary śmierci, jednak nie uważają jej za "wewnętrznie złą".

"Papież ma obowiązek wyjaśnienia kwestii wiary i moralności, ale nie ma prawa do wprowadzania nowych doktryn, ani zaprzeczać temu, w co Kościół zawsze wierzył. Wysłaliśmy petycję do kardynałów, ponieważ tradycyjnie uważani są za doradców papieża" - podkreślają.

Prośba o wpływ na papieża o wycofanie zmiany w Katechizmie jest, jak twierdzą, "ich obowiązkiem, poważnie wiążącym wobec Boga i Kościoła".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje