Reklama

Reklama

Groźne glony na Lazurowym Wybrzeżu i w Ligurii

Plaże na francuskim Lazurowym Wybrzeżu oraz w Ligurii we Włoszech są monitorowane w związku z zagrożeniem ze strony występującego tam szkodliwego dla zdrowia wodorostu - pisze w środę dziennik "La Stampa".

Wodorost, nazywany "niewidzialną algą", może wywołać u kąpiących się w morzu objawy silnego przeziębienia oraz ból głowy.

Reklama

Winny alarmu jest malutki, bardzo trudno dostrzegalny glon o nazwie Ostreopsis ovata. Postępujący wzrost temperatury wody w Morzu Śródziemnym sprawił, że stało się ono jego naturalnym środowiskiem.

Po raz pierwszy zagrożenie na większą skalę pojawiło się w 2005 roku. Wtedy na samym tylko wybrzeżu w rejonie Genui około 200 plażowiczów ucierpiało z powodu toksycznego wodorostu.

W tym roku na całej linii brzegowej począwszy od Monte Carlo stwierdza się coraz to nowe skupiska tych glonów. Po stronie włoskiej najliczniej występują one w miejscowościach Chiavari, Diano Marina i San Bartolomeo al Mare.

Miejscowe władze sanitarne zapewniając o tym, że cały czas prowadzą szczegółowe kontrole wody morskiej, apelują do wszystkich, by bardzo dokładnie myli się po kąpieli w morzu.

Dla plażowiczów, którzy mają problemy z układem oddechowym, rada jest tylko jedna: trzymać się z dala od plaży i morza - konkluduje włoski dziennik.

Dowiedz się więcej na temat: dziennik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje