Reklama

Reklama

Grecja: Otwarto Wieżę Wiatrów pod Akropolem

Wieża Wiatrów pod ateńskim Akropolem została otwarta dla zwiedzających. Wcześniej przez kilka lat trwały tam prace renowacyjne. Teraz po raz pierwszy budowlę z I wieku przed naszą erą można zwiedzać także wewnątrz.

Wieża Wiatrów wznosi się na skraju rzymskiej agory. Zwiedzający, którzy wybiorą się tam na spacer, w cenie biletu (6 euro) mogą wejść także do środka ośmiokątnego budynku, gdzie znajdowało się 9 zegarów słonecznych. 14-metrowa wieża wykonana jest z marmuru, a na jej szczycie zachował się fragment korynckiej kolumny, na której dawniej wspierał się wiatromierz.

Wewnątrz wieży znajdowała się konstrukcja hydrauliczna, która zdaniem naukowców wprowadzała w ruch zegar wodny. Na szczycie każdego boku budynku jest płaskorzeźba, która przedstawia ośmiu antycznych bogów wiatru. Poniżej każdego z nich wypisano jego imię.

Reklama

Gdy zaczęło rozwijać się chrześcijaństwo, Wieżę Wiatrów przekształcono w miejsce sprawowania chrześcijańskich obrzędów, a w XVIII wieku stała się ona miejscem modłów Derwiszów - członków muzułmańskiego bractwa religijnego o mistycznym charakterze.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne