Reklama

Reklama

Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec

Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec. Tuż przed 80. rocznicą niemieckiego ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach ponownie wezwał do negocjacji w sprawie odszkodowań za zniszczenia wojenne. "Kwestia jest nadal otwarta" - podkreślono.

Reklama

"Kwestia pozostaje otwarta, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione" - powiedział agencji dpa rzecznik greckiego MSZ Aleksandros Papaioannou.

Reklama

W czerwcu 2019 r. rząd kierowany przez Aleksisa Ciprasa zwrócił się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie reparacji za zniszczenia w okresie I i II wojny światowej. W październiku 2019 r. żądanie to zostało odrzucone przez stronę niemiecką. Rząd Kyriakosa Micotakisa potwierdził następnie w nocie dyplomatycznej w styczniu 2020 r., że kwestia reparacji jest dla strony greckiej otwarta.

Oszacowali szkody na 289 mld euro

Nazistowskie Niemcy najechały Grecję 6 kwietnia 1941 roku. W wojnie zginęły dziesiątki tysięcy greckich cywilów.

Grecka komisja parlamentarna oszacowała wielkość szkód, jakie Niemcy spowodowały w tym kraju, na co najmniej 289 mld euro.

Niemcy: Roszczenia ostatecznie zamknięte

Dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zamknięta. Na mocy porozumienia z 1960 r. władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln marek zachodnioniemieckich. Porozumienie zawiera klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za zaspokojone. 

Zdaniem Berlina wszystkie roszczenia reparacyjne zostały ostatecznie zamknięte traktatem 2+4 z 1990 r., zawartym między RFN i NRD, a dawnymi mocarstwami okupacyjnymi (USA, ZSRR, Francja, Wielka Brytania). Traktat ten otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec.

Służby eksperckie Bundestagu (Wissenschaftliche Dienste des Deutschen Bundestags) w materiale z lipca 2019 r. podały w wątpliwość postawę władz. "Stanowisko rządu federalnego jest dopuszczalne w myśl prawa międzynarodowego, ale w żadnym razie nie obligatoryjne" - wskazano. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje