Reklama

Reklama

Grass: Po 1989 roku należało rozwiązać NATO

Noblista Guenter Grass - w wywiadzie udzielonym 3 kwietnia, na 10 dni przed śmiercią - powiedział, że Zachód popełnił w 1989 roku ogromny błąd, gdyż nie zdecydował się na likwidację NATO. "Die Zeit" opublikował rozmowę w czwartek.

Pytany, czy nie zamierza napisać dramatu o wojnie na Ukrainie, Grass powiedział, że te wydarzenia zasługują na "utwór epicki". "Jeśli chodzi o Rosję, to trzeba przypomnieć: ten kraj przeżył inwazję zwariowanego szwedzkiego króla (Karola XII), potem przyszedł Napoleon, a na koniec na okupację (Rosji) poważył się (Adolf) Hitler" - przypomniał pisarz w rozmowie z "Die Zeit".

Reklama

"Z tego powodu Rosja jest uczulona aż do granic histerii i dlatego tak reaguje" - tłumaczył Grass. Jak zaznaczył, Zachód po 1989 roku, po załamaniu się Układu Warszawskiego, "zawiódł". "Trzeba było rozwiązać NATO i wykuć nowy sojusz bezpieczeństwa" - powiedział. "Nie doszło do tego, co spowodowało, że Rosja czuje się coraz bardziej ściśnięta; słusznie czy niesłusznie, to już jest inna sprawa" - mówił pisarz. Dodał, że rozmawiając o konflikcie na Ukrainie, "trzeba mieć to na uwadze, nie stając się zaraz obrońcą Putina (niem. Putin-Versteher)".

Jak zauważył Grass, pisarz, który będzie chciał opisać wydarzenia na Ukrainie, musi podobnie jak Lew Tołstoj przy pisaniu "Wojny i  pokoju" nabrać dystansu i naświetlić szerokie tło konfliktu.

Grass zmarł 13 kwietnia w szpitalu w Lubece w wieku 87 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy