Reklama

Reklama

Giovanni Angelo Becciu zrzekł się godności kardynała. Papież przyjął rezygnację

Papież Franciszek przyjął w czwartek (24 września) rezygnację jednego z ważniejszych hierarchów Kurii rzymskiej, włoskiego kardynała Giovanniego Angelo Becciu. Był on prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Powody jego rezygnacji nie są znane.

W krótkiej nocie watykańskiego bura prasowego podano, że papież przyjął również rezygnację hierarchy z przywilejów związanych z godnością kardynalską. Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

Reklama

Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez agencję ANSA papież zakomunikował swą decyzję podczas wieczornego spotkania z kardynałem Becciu.

"Grom z jasnego nieba"

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba".  

Przypomina się, że nazwisko byłego już prefekta ważnej kongregacji wymieniano w kontekście sprawy zakupu kosztownej nieruchomości w centrum Londynu i niewłaściwego wykorzystania w tym celu pieniędzy ze świętopietrza, przeznaczonego na działalność dobroczynną papieża.

Jeden z ważniejszych hierarchów Kurii rzymskiej

Giovanni Angelo Becciu ma 72 lata. Urodził się 2 czerwca 1948 r. w miejscowości Pattada na Sardynii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. 

15 października 2001 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II nuncjuszem apostolskim w Angoli, a 15 listopada nuncjuszem apostolskim na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. W lipcu 2009 r. został przeniesiony do nuncjatury na Kubie. 

Od 2011 r. przez siedem lat pełnił funkcję substytuta ds. ogólnych Stolicy Apostolskiej. Był odpowiedzialny za zarządzanie Kościołem powszechnym i kierowanie jego działalnością, w tym także za sprawy finansowe. 

20 maja 2018 r. papież Franciszek mianował go kardynałem. Dwa lata temu objął również urząd prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne