Reklama

Reklama

Giovanni Angelo Becciu zrzekł się godności kardynała. Papież przyjął rezygnację

Papież Franciszek przyjął w czwartek (24 września) rezygnację jednego z ważniejszych hierarchów Kurii rzymskiej, włoskiego kardynała Giovanniego Angelo Becciu. Był on prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Powody jego rezygnacji nie są znane.

W krótkiej nocie watykańskiego bura prasowego podano, że papież przyjął również rezygnację hierarchy z przywilejów związanych z godnością kardynalską. Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

Reklama

Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez agencję ANSA papież zakomunikował swą decyzję podczas wieczornego spotkania z kardynałem Becciu.

"Grom z jasnego nieba"

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba".  

Przypomina się, że nazwisko byłego już prefekta ważnej kongregacji wymieniano w kontekście sprawy zakupu kosztownej nieruchomości w centrum Londynu i niewłaściwego wykorzystania w tym celu pieniędzy ze świętopietrza, przeznaczonego na działalność dobroczynną papieża.

Jeden z ważniejszych hierarchów Kurii rzymskiej

Giovanni Angelo Becciu ma 72 lata. Urodził się 2 czerwca 1948 r. w miejscowości Pattada na Sardynii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. 

15 października 2001 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II nuncjuszem apostolskim w Angoli, a 15 listopada nuncjuszem apostolskim na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. W lipcu 2009 r. został przeniesiony do nuncjatury na Kubie. 

Od 2011 r. przez siedem lat pełnił funkcję substytuta ds. ogólnych Stolicy Apostolskiej. Był odpowiedzialny za zarządzanie Kościołem powszechnym i kierowanie jego działalnością, w tym także za sprawy finansowe. 

20 maja 2018 r. papież Franciszek mianował go kardynałem. Dwa lata temu objął również urząd prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama