Były kandydat na prezydenta Białorusi Andrej Sannikau został wywieziony z kolonii karnej w Babrujsku do jednego z zakładów karnych w obwodzie witebskim.
Polityk odsiaduje wyrok 5 lat pozbawienia wolności za udział w opozycyjnej demonstracji po wyborach prezydenckich 19 grudnia ub.roku. Sąd uznał go za winnego organizacji masowych zamieszek.
Białoruskie media poinformowały, że na razie nie wiadomo do jakiej kolonii karnej w obwodzie witebskim Sannikau zostanie przewieziony. W tym regionie jest 5 podobnych zkładów karnych. Prawdopodobnie najpierw trafi do więzienia w Mohylewie a później zostanie przewieziony do obwodu witebskiego.
Adwokat Sannikaua, Marina Kawaleuskaja powiedziała, że decyzja o przewiezieniu jej klienta do innej kolonii karnej jest zaskoczeniem. Zgodnie z białoruskim prawem zmiana zakładu karnego dla osób już skazanych sądownie odbywa się w wyjątkowych przypadkach. Tymczasem polityk ten raz już był przewożony z kolonii karnej w Nowopołocku do zakładu karnego w Babrujsku.
Włodzimierz Pac, Mińsk