Reklama

Reklama

Gambia została ogłoszona republiką islamską

Prezydent Yahya Jammeh ogłosił Gambię republiką islamską. Przywódca afrykańskiego kraju zastrzegł, że prawa mniejszości chrześcijańskiej będą respektowane, a kobietom nie będzie narzucany ubiór - informuje AFP.

"Od dzisiaj Gambia jest republiką islamską. Będziemy państwem islamskim, które przestrzega praw obywateli" - taka wypowiedź prezydenta pojawiła się na jego oficjalnej stronie internetowej. 

W materiale filmowym, który widziała AFP, prezydent nie wdaje się w szczegóły na temat tego, jakie konsekwencje niesie za sobą zmiana ustroju, ale przywódca zapewnia, że chrześcijanie i wyznawcy innych religii będą mogli swobodnie odbywać praktyki religijne. "Chrześcijanie będą szanowani. Będą mogli obchodzić Boże Narodzenie jak dotychczas" - powiedział. Dodał, że nikt nie ma prawa ingerować w "sposób życia" innych. 

Prezydent ostrzegł również, przed próbą narzucania ubioru kobietom. 

Główna partia opozycyjna Gambii nie zgadza się z decyzją prezydenta. "Oświadczenie lub deklaracja prezydenta jest niezgodna z konstytucją" - powiedział AFP Ousainou Darboe, sekretarz opozycyjnej Zjednoczonej Partii Demokratycznej. 

Położona w zachodniej Afryce Gambia jest zamieszkiwana przed dwa miliony mieszkańców, z czego 90 proc. to muzułmanie. Osiem procent stanowią chrześcijanie, a pozostałe dwa procent to wyznawcy lokalnych wierzeń.

Yahya Jammeh rządzi krajem od 1994 r., a władzę zdobył po zamachu stanu. Przeciwnicy prezydenta twierdzą, że staje się "coraz bardziej paranoiczny, regularnie zmienia swoich ministrów i utrzymuje tylko mały krąg najbliższych, zaufanych sojuszników". Podtrzymuje wizerunek praktykującego muzułmanina, często widywany jest z Koranem.

Human Rights Watch uznał reżim Jammeha za jeden z najbardziej opresyjnych na świecie.

Dowiedz się więcej na temat: Gambia | Islam

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne