Reklama

Reklama

"FT": Interwencja w Jemenie może zamienić konflikt w totalną wojnę domową

Interwencja Arabii Saudyjskiej w Jemenie ma na celu powstrzymanie rosnących wpływów Iranu, jednak eskalacja działań zbrojnych może doprowadzić do przemienienia się tamtejszego konfliktu w totalną wojnę domową - pisze w poniedziałek "Financial Times".

Londyński dziennik zwraca uwagę w komentarzu redakcyjnym, że angażując się w jemeński konflikt Arabia Saudyjska "wysłała mocny sygnał Iranowi, który jest jej rywalem w walce o dominację w regionie".

"FT" przypomina, że Rijad jest poważnie zaniepokojony rosnącą aktywnością Teheranu w świecie arabskim i jego zaangażowaniem w konflikty w Iraku, Syrii i Libanie, a także ostatnio w Jemenie po stronie rebeliantów z ruchu Huti. Zdaniem "FT" to właśnie opowiedzenie się Iranu po stronie przeciwników władz w Sanie zmusiło Arabię Saudyjską do działania.

Kraj od dawna "prawie niemożliwy do rządzenia"

"Irańska rewolucja, która niedługo może dotrzeć do wschodnich prowincji Arabii Saudyjskich, gdzie znajdują się prawie wszystkie złoża ropy naftowej, a lokalni szyici są obiektem represji, wywołuje w Rijadzie paranoję. Jednak naloty powietrzne najpewniej nie zmienią skomplikowanej sytuacji (w Jemenie), a wysłanie tam sił lądowych najprawdopodobniej doprowadzi do całkowitego chaosu. Tak jak w Syrii i Libii nie ma w Jemenie jasno zarysowanych frontów tylko szerząca się krzywda i rosnące zagrożenie ze strony dżihadystów" - podkreśla "FT".

Reklama

Dziennik przypomina, że historia Jemenu pokazuje, że kraj ten był od dawna "prawie niemożliwy do rządzenia", o czym przekonała się m.in. Wielka Brytania i imperium osmańskie a także późniejsi regionalni przywódcy, którzy planowali jednoczyć świat arabski. Sytuację w Jemenie komplikuje udział w konflikcie wielu stron. Poza ruchem Huti wspieranym przez Iran są siły wierne prezydentowi Abd ar-Rabowi Mansurowi al-Hadiemu, oddziały deklarujące poparcie dla byłego przywódcy Alego Abd Allaha Salaha, a także dżihadyści z Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) i Państwa Islamskiego (IS). Jednak "FT" zwraca uwagę, że dla Arabii Saudyjskiej nadal największym zagrożeniem pozostaje Iran.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy