Reklama

Reklama

Frans Timmermans: Jest postęp w sprawie zniesienia wiz dla Turków

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w piątek po rozmowach w Ankarze, że widzi postęp i determinację w sprawie zniesienia unijnych wiz dla obywateli Turcji. Na przyszły tydzień zapowiedziane są rozmowy ekspertów w tej sprawie.

"Konstruktywne i owocne spotkanie z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu i ministrem ds. europejskich Omerem Celikiem" - napisał Timmermans na Twitterze, a w kolejnym wpisie dodał: "Wspólna determinacja, by przezwyciężyć ostatnie przeszkody na drodze do liberalizacji wizowej. Zespół techniczny uda się do Ankary już w przyszłym tygodniu, by nad tym pracować".

Reklama

UE i Turcja podpisały w marcu porozumienie, zgodnie z którym od początku kwietnia uchodźcy, którzy wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przetransportowani z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. W zamian UE zobowiązała się do finansowego wsparcia Ankary kwotą 6 mld euro oraz do zniesienia do lipca unijnych wiz dla tureckich obywateli.

Propozycję w tej sprawie Komisja Europejska przedstawiła 4 maja, przyznając jednocześnie, że Turcja musi spełnić jeszcze pięć z 72 kryteriów liberalizacji wizowej. Wśród nich jest reforma tureckiego prawa antyterrorystycznego, na którą Ankara stanowczo nie chce się zgodzić. Unii chodzi o zawężenie przez Turcję prawnej definicji terroryzmu, która jest na tyle szeroka, że - jak twierdzą obrońcy praw człowieka - daje władzom pretekst do ścigania opozycjonistów i dziennikarzy.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegał w tym tygodniu, że Ankara nie wdroży umowy migracyjnej, dopóki nie będzie postępu w sprawie zniesienia wiz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje