Reklama

Reklama

​Francja żąda spotkania grupy zadaniowej ds. Syrii

Francja zażądała natychmiastowego spotkania powołanej przez ONZ grupy zadaniowej ds. Syrii, by przedyskutować naruszenia rozejmu, który wszedł w życie w nocy z piątku na sobotę - poinformował w poniedziałek szef MSZ Francji Jean-Marc Ayrault. Spotkanie powołanej przez ONZ grupy zadaniowej ds. Syrii rozpocznie się w poniedziałek o godz. 15 - zdecydowano.


W Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie Ayrault pwiedział dziennikarzom, że ma informacje o atakach na strefy kontrolowane przez umiarkowanych rebeliantów w Syrii.

Rozejm w Syrii został uzgodniony przez Rosję i USA. Jest z niego wyłączone dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz związany z Al-Kaidą Front al-Nusra, przeciw którym mają być kontynuowane ataki syryjskiej armii rządowej, rosyjskiego lotnictwa i dowodzonej przez USA koalicji. Grupujący syryjską opozycję Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) ogłosił, że prawie 100 ugrupowań rebelianckich zgodziło się respektować porozumienie. Także rząd Syrii oświadczył, że będzie go przestrzegał; zastrzegł sobie jednak prawo do odpowiedzi na wszelkie ataki.

Reklama

Od początku rozejmu główne strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o jego naruszanie. Syryjska opozycja w liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna ostrzegła, że naruszenia warunków zawieszenia broni uniemożliwią powrót do negocjacji pokojowych pod egidą ONZ i doprowadzą do zerwania rozejmu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje