Reklama

Reklama

Francja: Resort kultury nie chce przyjaciółki Hollande'a w komisji

Francuskie ministerstwo kultury zablokowało nominację, podejrzewanej o romans z prezydentem Francois Hollande'em aktorki Julie Gayet, do komisji wybierającej kandydatów na staż w Akademii Francuskiej w Rzymie - podały w środę media. Decyzji nie uzasadniono.

Według francuskich mediów Gayet została zgłoszona w zeszłym miesiącu przez dyrektora Akademii Francuskiej Erica de Chassey. Jej kandydatura została oficjalnie potwierdzona na stronach internetowych uczelni.

Reklama

Na jej zgłoszenie zareagowało biuro francuskiej minister kultury Aurelie Filippetti, które w oświadczeniu wydanym w środę podkreśliło, że nazwisko Gayet "zostało umieszczone na liście z wyprzedzeniem przez Erica de Chassey, jednak pani minister zdecydowała się jej nie nominować. Wniosek w tej sprawie nie został podpisany".

Rolą członków komisji jest wybór 15 kandydatów na stypendium, które trwa od 12 do 18 miesięcy w Akademii Francuskiej mieszczącej się w Wilii Medyceuszy w stolicy Włoch. Akademia, która powstała w XVII wieku zajmuje się kształceniem m.in. przyszłych malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Z czasem wprowadzono nauczanie w takich dziedzinach jak literatura, film czy fotografia.

W ubiegłotygodniowym wydaniu pismo "Closer" zaprezentowało zdjęcia Hollande'a i aktorki, twierdząc, że są oni parą. Specjalny siedmiostronicowy dodatek zatytułowano: "Francois Hollande i Julie Gayet - sekretna miłość prezydenta".

Hollande wyraził głębokie ubolewanie z powodu ataków na jego życie prywatne i ogłosił, że rozważa kroki prawne wobec "Closer".

Hollande nigdy się nie ożenił. Od 2007 roku oficjalnie związany jest z Valerie Trierweiler. Dziennikarka "Paris Match" zajmuje tzw. damskie skrzydło francuskiego pałacu prezydenckiego i towarzyszy Hollande'owi podczas jego zagranicznych podróży. Wcześniej towarzyszką życia obecnego szefa państwa była dawna socjalistyczna kandydatka na urząd prezydenta Segolene Royal. Ma z nią czworo dzieci. Związek, który trwał ponad ćwierć wieku, rozpadł się po odkryciu przez Royal romansu partnera z Trierweiler.

Według AFP romans Hollande'a z aktorką ujawniono w najgorszym możliwym momencie, gdy prezydent zamierzał rozpocząć nowy etap po katastrofalnym roku 2013, który pokazał, że nie jest w stanie spełnić swoich zobowiązań dotyczących zmniejszenia bezrobocia.

Dowiedz się więcej na temat: Julie Gayet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama