Reklama

Reklama

Francja podwaja siły bezpieczeństwa na granicach

Prezydent Emmanuel Macron poinformował w czwartek (5 listopada), że Francja podwoi sił bezpieczeństwa na granicach kraju. Jest to związane z podwyższonym zagrożeniem terrorystycznym. Głowa państwa sygnalizuje także potrzebę zmian w zasadach regulujących strefę Schengen.

Prezydent udał się w czwartek do strefy przygranicznej Perthus w regionie Pireneje Wschodnie, gdzie zapowiedział podwojenie sił bezpieczeństwa na granicach Francji z 2400 do 4800 funkcjonariuszy, aby walczyć z zagrożeniem terrorystycznym, handlem ludźmi i nielegalną imigracją.

Reklama

Decyzja wynika z "nasilenia się zagrożenia terrorystycznego" po ostatnich atakach we Francji, w szczególności w Nicei - wyjaśnił szef państwa.

Prezydentowi towarzyszył minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oraz sekretarz stanu do spraw europejskich Clement Beaune.

Zmiana zasad strefy Schengen?

Macron stwierdził również, że "opowiada się za dogłębną" zmianą zasad regulujących strefę Schengen i swobodne przemieszczanie się w Europie.

- Wzywam do reformy zasad Schengen i większej kontroli - dodał, zaznaczając, że w grudniu przedstawi Radzie Europejskiej propozycje w tym zakresie.

Prezydent uznał jednak, że zmiana konstytucji Francji nie jest uzasadniona w obliczu zagrożenia terrorystycznego. Na zmianę naciskają prawicowi politycy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje