Reklama

Reklama

Francja: Macron chce dyskusji o strategii nuklearnej Francji i Europy

"Prezydent Emmanuel Macron chce rozpocząć dyskusję z partnerami w Europie na temat strategii obrony, w tym strategii nuklearnej Francji i Europy. Dialog ten nie powinien odbywać się jedynie na linii Francja–Niemcy, zapraszamy do rozmów również Polskę" – powiedziało PAP źródło w Pałacu Elizejskim.

"Po odejściu z UE Wielkiej Brytanii dysponującej bronią nuklearną oraz w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń geopolitycznych i geostrategicznych potrzebujemy rozmów na ten temat naszej strategii obronnej. Francja pozostaje obecnie jedynym mocarstwem nuklearnym w Unii i nie chce sama ponosić tej odpowiedzialności" - podkreśliło źródło na spotkaniu z dziennikarzami.

Reklama

Przygotowania do rozmów na temat strategii obronnej i nuklearnej trwają we francuskich sektorach siłowych od kilku miesięcy. "Problem został również zasygnalizowany podczas ostatnich spotkań i wizyt prezydenta Macrona, również w Polsce" - dodało źródło.

W piątek francuski prezydent planuje przedstawić doktrynę obronną Francji i zasygnalizować potrzebę międzynarodowej dyskusji na temat wspólnej strategii obrony. Macron ma wygłosić przemówienie w Szkole Wojskowej w Paryżu.

"Nie chodzi nam o to, aby Niemcy płaciły za broń jądrową Francji"

Na spotkaniu z dziennikarzami ich rozmówca nie chciał sprecyzować, czy Francja oczekuje wsparcia finansowego od swoich europejskich partnerów w związku z utrzymaniem broni atomowej. Nie sprecyzowano również kwestii uzbrojenia samolotu bojowego nowej generacji, który wspólnie mają skonstruować Francja i Niemcy. "Nie chodzi nam o to, aby Niemcy płaciły za broń jądrową Francji" - zastrzegło źródło.

"Pytaniem otwartym jest, czy Europa potrzebuje jednego czy kilku parasoli nuklearnych oraz jaką strategię przyjąć w sytuacji, kiedy takie państwa, jak Iran prowadzą programy jądrowe. Dlatego widzimy potrzebę zdefiniowania wspólnych europejskich interesów w tym zakresie" - podsumowało źródło.

Na spotkaniu nie podano szczegółów ani agendy debaty, którą proponuje prezydent Macron na poziomie przywódców europejskich.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama