Reklama

Reklama

Forum rosyjsko-arabskie poparło ustalenia w sprawie rozejmu w Syrii

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że Rosyjsko-Arabskie Forum Współpracy (RAFS) poparło ustalenia Moskwy i Waszyngtonu w sprawie przerwania działań zbrojnych w Syrii.

RAFS to mechanizm współpracy Rosji i Ligi Państw Arabskich. Szefowie MSZ krajów uczestniczących w forum spotkali się w rosyjskiej stolicy.

Poparcie dla rosyjsko-amerykańskiej inicjatywy

Ławrow przypomniał, że kraje uczestniczące w forum należą do Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii.

- Potwierdziliśmy wsparcie dla rosyjsko-amerykańskiej inicjatywy o przerwaniu działań zbrojnych (w Syrii) od północy jutrzejszego dnia - poinformował minister na konferencji prasowej.

Ławrow wyraził oczekiwanie, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptuje w piątek rezolucję z poparciem wspólnego amerykańsko-rosyjskiego kommunikatu w sprawie rozejmu.

Reklama

- Dziś dokument będzie zaakceptowany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i na posiedzeniu Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii w Genewie - zapowiedział.

"Krok w dobrym kierunku"

O poparciu Zjednoczonych Emiratów Arabskich dla ustaleń w sprawie Syrii mówił w piątek w Moskwie szef MSZ tego kraju Abd Allah ibn Zajed an-Nahajan. Nazwał te ustalenia "krokiem w dobrym kierunku, pozwalającym na przybliżenie się do uregulowania konfliktu".

Nahajan wypowiadał się na konferencji prasowej po obradach RAFS, wraz z Ławrowem i sekretarzem generalnym Ligi Państw Arabskich Nabilem al-Arabim. W rozmowach w Moskwie brali też udział szefowie MSZ Algierii, Bahrajnu, Jemenu, Jordanii, Libii, Omanu i Sudanu.

Tematy rozmów

Ministrowie rozmawiali o sytuacji na Bliskim Wschodzie i o kryzysach w Somalii, Libii, Jemenie i Iraku. Według słów szefa dyplomacji ZEA tematem była też budząca niepokój państw arabskich "ingerencja Iranu w sprawy wewnętrzne i wspieranie przez Teheran grup terrorystycznych".

Ławrow zapewnił, że Rosja będzie wspierać normalizację stosunków państw arabskich z Iranem.

Nahajan przekazał także, że kraje Ligi Państw Arabskich są gotowe do wzmacniania współpracy z Rosją, również w sferze wojskowej.

Regularny dialog

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i krajów arabskich spotkali się w ramach RAFS po raz trzeci. Ławrow nazwał w piątek to forum "ważnym mechanizmem" i podkreślił znaczenie regularnego dialogu dotyczącego regionu Bliskiego Wschodu.

Jak przekazał, strona rosyjska poparła pomysł powołania w Moskwie Arabskiego Centrum Nauki i Kultury. Zapowiedział też, że Rosja jest zainteresowana wspieraniem turystyki i w tym celu będzie pracować nad liberalizacją reżimu wizowego z krajami arabskimi.

Z Moskwy Anna Wróbel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy