Reklama

Reklama

​Finlandia: Premier Sannę Marin zastąpiła 16-latka

W Finlandii doszło do nietypowego zdarzenia. Na jeden dzień urzędującą premier kraju Sannę Marin na stanowisku szefowej rządu zastąpiła 16-letnia Aava Murto - informuje BBC. Dziewczynka nie uchwalała żadnych praw. Jej zadanie polegało na czym innym.

Do zamiany doszło w ramach działań na rzecz zwalczania nierówności płci w związku ze zbliżającym się Dniem Dziewczynek Organizacji Narodów Zjednoczonych. Sanna Marin i Aava Murto wzięły udział w globalnej kampanii pod nazwą "dziewczyńskie przejęcie", pozwalającej dziewczętom z całego świata na jeden dzień wejść w buty polityków i liderów w innych sektorach. Tegoroczne przejęcie skupia się na promowaniu umiejętności cyfrowych i możliwości technologicznych. Wśród krajów, jakie biorą udział w kampanii, są Kenia, Peru, Sudan, czy Wietnam.

Reklama

- Przyjemnością jest przemawiać tu dzisiaj przed wami, jednak w pewnym sensie chciałabym nie musieć tu stawać, żeby kampanie takie jak "dziewczyńskie przejęcie" nie były już dłużej potrzebne - powiedziała 16-letnia Aava. - Jednakże prawda jest taka, że nie osiągnęliśmy jeszcze równości płciowej nigdzie na świecie. Chociaż w tym temacie udało nam się zdziałać wiele dobrego, przed nami wciąż wiele pracy - dodała.

Najmłodsza premierka na świecie

Nastolatka, która aktywnie działa na rzecz klimatu i praw człowieka, złożyła aplikację, by wziąć udział w akcji. Przez cały dzień spotykała się z politykami, a swoje "urzędowanie" zakończyła spotkaniem z premier Sanną Marin. Tematem ich dyskusji była równość płciowa w technologii.

Marin, która po zaprzysiężeniu w wieku 34 lat, została najmłodszym szefem rządu na świecie, podkreślała, jak ważne jest, aby technologia była dostępna dla wszystkich. W zeszłorocznym globalnym raporcie na temat nierówności płciowej Finlandia znalazła się na trzecim miejscu krajów najlepiej radzących sobie ze zwalczaniem dyskryminacji.   

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy