Reklama

Reklama

ETPCz nakazał Rosji zapłacenie odszkodowania krewnym Politkowskiej

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) nakazał we wtorek Rosji zapłacenie 20 tys. euro odszkodowania krewnym zamordowanej dziennikarki Anny Politkowskiej, uznając, że nie przeprowadzono skutecznego śledztwa w tej sprawie.

"Państwo nie wypełniło swoich obowiązków (...) przeprowadzenia skutecznego śledztwa (w sprawie śmierci Politkowskiej - PAP), a postępowanie trwało zbyt długo" - uznał ETPC w procesie z powództwa dzieci, matki i siostry dziennikarki.

"Sąd w szczególności stwierdził, że o ile władze znalazły i skazały grupę mężczyzn, którzy bezpośrednio dokonali morderstwa Politkowskiej na zlecenie, to nie podjęły odpowiednich kroków śledczych, aby ustalić osobę lub osoby, które zleciły zabójstwo" - podkreślono w orzeczeniu.

ETPCz zaznaczył, że władze rosyjskie obstawały przy teorii, iż zabójstwo zlecił żyjący wówczas w Londynie oligarcha Boris Bieriezowski (zmarł w 2013 r.), ale "nie przedstawiły żadnych dokumentów, które by to potwierdzały (...) i nie wyjaśniły, jakie działania śledcze podjęto, by można było rzucić światło na rolę Bieriezowskiego w tym przestępstwie". Władze nie wyjaśniły też, dlaczego postanowiono skoncentrować się tylko na tej jednej wersji.

Reklama

Trybunał zalecił władzom zbadać twierdzenia powodów, że związek z zabójstwem mogli mieć funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa lub przedstawiciele czeczeńskiej administracji.

Rodzina zadowolona

Adwokatka Karinna Moskalenko zapowiedziała, że grupa prawników rodziny Politkowskiej oraz niezależna "Nowaja Gazieta", w której pracowała zamordowana dziennikarka, po uprawomocnieniu się wyroku będą zabiegać o jego pełną realizację. "Należy usunąć nieskuteczność śledztwa oraz wszystkie jego niedostatki i uchybienia, z których najważniejszym według trybunału jest nieustalenie intelektualnego autora przestępstwa" - zaznaczyła Moskalenko na portalu gazety.

Syn dziennikarki Ilia Politkowski powiedział zaś, że jest zadowolony z wyroku EPTCz. "Nadzwyczaj ważne jest także zalecenie ETPCz, by przeprowadzić śledztwo dotyczące udziału funkcjonariuszy" - powiedział agencji RIA Nowosti. Zaznaczył, że dla rodziny odszkodowanie nie ma znaczenia, a liczy się wyjaśnienie do końca tej sprawy.

W reakcji na to orzeczenie rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości napisało na swej stronie, że wyrok nie jest prawomocny i resort może się od niego odwołać w ciągu trzech miesięcy.

Kim była Politkowska?

Dziennikarka i obrończyni praw człowieka Anna Politkowska została zastrzelona na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu w 2006 r. Przywódcy opozycji oskarżali o zlecenie jej zabójstwa Kreml, ale rosyjskie władze zaprzeczały, by miały cokolwiek wspólnego z jej śmiercią.

Przez ostatnie lata życia głównym tematem Politkowskiej była Czeczenia i tocząca się tam wojna. Szczególną uwagę zwracała na łamanie praw człowieka w tym regionie. Otwarcie oskarżała siły Federacji Rosyjskiej o zbrodnie przeciwko ludności cywilnej. Krytykowała tez prezydenta Wladimira Putina.

W 2014 r. skazano za jej zabójstwo pięciu mężczyzn - trzech czeczeńskich braci, ich wuja oraz byłego policjanta. Wcześniej w 2012 r. za winnego uznano jeszcze jednego byłego policjanta.

ETPCz nakazał też we wtorek zapłacenie odszkodowania wysokości do 16 tys. euro członkiniom zespołu Pussy Riot - Marii Alechinej, Nadieżdzie Tołokonnikowej oraz Jekatierinie Samucewicz, które w sierpniu 2012 r. skazano na dwa lata obozu za próbę wykonania antyputinowskich piosenek w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie w lutym tamtego roku. Jedna z nich została zwolniona w październiku 2012 r., a pozostałe odbyły 22 miesiące kary.

Trybunał uznał, że skazane "znosiły poniżenie, będąc nieustannie wystawione na widok publiczny w szklanej klatce", gdzie były "otoczone przez uzbrojonych policjantów i strzeżone przez psa". "Wyłącznie z tego powodu, że miały na sobie kolorowe ubrania, wykonywały ruchy klatką piersiową, kopały nogami w powietrze i używały ordynarnego języka, krajowe sądy wydały na nie wyjątkowo surowy wyrok" - podkreślił ETPCz.

Małgorzata Wyrzykowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje