Reklama

Reklama

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii

Na islandzkim półwyspie Reykjanes, w pobliżu stolicy kraju - Reykjaviku, doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall. Wybuch poprzedziły tysiące niewielkich wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny.

W piątek wieczorem doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall, będącego częścią systemu wulkanicznego Krysuvik. Wulkan znajduje się na półwyspie Reykjanes, w południowo zachodniej części Islandii, w odległości około 30 km od Reykjaviku. 

Zdaniem sejsmologów wybuch nie spowoduje bezpośredniego zagrożenia dla miasta.

Loty na Islandię na razie bez zmian

Według komunikatu Islandzkiego Urzędu Meteorologicznego decyzję o tym, czy wykonywać loty do międzynarodowego portu lotniczego Keflavik, pozostawiono liniom lotniczym. Jak informuje Reuter, na internetowym rozkładzie lotów nie widać na razie żadnych zmian.

"Rozpoczęła się erupcja wulkanu Fagradalsfjall. W ruch lotniczym obowiązuje czerwony alert. Sejsmografy nie zanotowały jednak większych drgań" - głosi komunikat Urzędu umieszczony na Twitterze.

Reklama

Pierwszy od 800 lat wybuch tego wulkanu

Wybuch, pierwszy od ponad 800 lat, poprzedziło ponad 40 tys. niewielkich wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni. Lawa pokryła obszar około jednego km kwadratowego, nie stwarzając jednak większego zagrożenia.

Rejon wulkanu jest praktycznie niezamieszkały. W pobliżu znajduje się jedynie mały port rybacki Grindavik. 

Czerwone niebo

Na zdjęciach przekazanych przez lokalne media widać nocne niebo, oświetlone czerwoną poświatą. 

Jak relacjonował jeden z mieszkańców osady Grindavik, odległej o osiem km od wulkanu, wiele osób pojechało na miejsce erupcji, aby przyjrzeć się groźnej sile natury z bliska.

Ostrzeżenia sesjmologów

Przed zbliżającym się wybuchem ostrzegali od dłuższego czasu sejsmolodzy, obserwujący narastającą aktywność sejsmiczną. Grupa naukowców udała się śmigłowcem do rejonu wulkanu, aby ocenić intensywność i wielkość erupcji oraz stwarzane przez nią zagrożenie.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym.

Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 r. spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. Ze względu na zapylenie atmosfery i obawy przed kolejną erupcją odwołano wówczas około 900 tys. lotów, a setki Islandczyków musiało opuścić swoje domy. 

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje