Reklama

Reklama

Erdogan: Turcja nie odda Jerozolimy "dzieciobójcom"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w niedzielę, że decyzja USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela nie ma dla jego kraju żadnego znaczenia. Według Erdogana Izrael jest "państwem okupacyjnym", "państwem terroru".

"Decyzja podjęta przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy nie jest dla Turcji obowiązująca, Turcja nie odda tego miasta "dzieciobójcom"" - powiedział Erdogan, cytowany przez turecką agencję Anatolia.

Reklama

Według niej w stambulskiej dzielnicy Yenikapi zgromadziło się w niedzielę wiele osób, by zaprotestować przeciw uznaniu Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego.

W środę Trump oświadczył, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela oraz że nakazał przygotowanie przeniesienia tam amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu.

Wspólnota międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela. Izrael kontroluje to miasto od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy.

Decyzja Trumpa będzie obszernie omawiana w środę w Stambule na nadzwyczajnym szczycie Organizacji Współpracy Islamskiej (OWI), zwołanym przez Erdogana w związku z kwestią Jerozolimy. Turcja sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w OWI.

Apel Watykanu

Stolica Apostolska w wydanej nocie oświadczyła, że "z wielką uwagą" śledzi rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w odniesieniu do Jerozolimy, "miasta świętego dla chrześcijan, żydów i muzułmanów z całego świata".

"Wyrażając ból z powodu zamieszek w ostatnich dniach, które spowodowały ofiary, Ojciec Święty ponawia swój apel do wszystkich o mądrość i roztropność oraz wznosi żarliwe modlitwy, aby rządzący krajami w tym szczególnie trudnym momencie zaangażowali się na rzecz zatrzymania nowej spirali przemocy i odpowiedzieli słowami i czynami na pragnienie sprawiedliwości i bezpieczeństwa ludności tej umęczonej ziemi" - dodało watykańskie biuro prasowe w komunikacie.

Przypomniano, że "troska o perspektywy pokoju w regionie jest w tych dniach przedmiotem różnych inicjatyw, w tym zwołanych w trybie pilnym posiedzeń Ligi Arabskiej i Organizacji Współpracy Islamskiej".

"Stolica Apostolska podziela to zaniepokojenie i, przywołując pełne troski słowa papieża Franciszka, przypomina swe dobrze znane stanowisko dotyczące szczególnego charakteru Świętego Miasta i nieodzownego poszanowania jego statusu, zgodnie z postanowieniami wspólnoty międzynarodowej i ponawianymi apelami hierarchii Kościołów oraz wspólnot chrześcijańskiej Ziemi Świętej" - głosi oświadczenie.

Watykan jednocześnie "ponawia swe przekonanie o tym, że tylko rozwiązanie wynegocjowane przez Izraelczyków i Palestyńczyków może przynieść stabilny i trwały pokój, a także zagwarantować pokojową koegzystencję dwóch państw wewnątrz granic uznanych międzynarodowo" - podkreślono.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne