Reklama

Reklama

Epidemia odry w Bułgarii. Ponad tysiąc zachorowań

"W Bułgarii możemy już mówić o epidemii odry" - poinformowała w poniedziałek krajowa konsultantka ministerstwa zdrowia ds. epidemiologicznych prof. Mira Kożucharowa. Od lutego do 8 sierpnia odnotowano 1134 przypadki zachorowań na odrę, w tym ponad 700 w Sofii.

W poniedziałek służby sanitarne poinformowały o kolejnym przypadku, tym razem w Warnie, gdzie dotychczas nie odnotowywano zachorowań na odrę.

Reklama

Według prof. Kożucharowej latem zarażeń jest więcej; tygodniowo odnotowuje się przeciętnie 20 nowych przypadków. W 80 proc. chorują dzieci w wieku do dziewięciu lat. Wiadomo, że epidemia szerzy się w romskich dzielnicach, gdyż Romowie nie pozwalają na szczepienie dzieci.

Krajowa konsultantka wezwała do wzmożenia kampanii na rzecz szczepień, mobilizacji lekarzy rodzinnych w celu zapobieżenia chorobie. Odra pojawiła się w Bułgarii ponad rok temu; od tamtej pory odnotowano kilka przypadków śmiertelnych.

W Bułgarii szczepienia są obowiązkowe od ponad 40 lat. Według ekspertów istnieje jednak około 20-procentowa grupa nieszczepionych osób w różnym wieku.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje