Reklama

Reklama

Emmanuel Macron: Nie zgodziliśmy się na propozycję Rosji

Jak poinformował po spotkaniu z szefem NATO prezydent Francji, jego kraj wcale nie zaakceptował rosyjskiej propozycji moratorium na rozmieszczenie rakiet w Europie. Skomentował także słowa o "śmierci mózgu" NATO. Emmanuel Macron i Jens Stoltenberg spotkali się w czwartek w Paryżu.

Macron ocenił, że ważne jest, aby NATO odbyło "konkretne, stanowcze i rozsądne" rozmowy z Rosją. Podkreślił, że Europejczycy muszą być zaangażowani w nowe traktaty dotyczące użycia rakiet.

Prezydent Rosji Władimir Putin we wrześniu zaproponował przyjęcie moratorium  rakiet pośredniego i średniego zasięgu przywódcom głównych państw europejskich i azjatyckich oraz organizacji międzynarodowych. Wcześniej MSZ Rosji powiadomiło, że 2 sierpnia z inicjatywy strony amerykańskiej przestał obowiązywać traktat o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu.

Reklama

"Śmierć mózgu" NATO

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził także, że komentarz o "śmierci mózgu" NATO był potrzebnym sygnałem alarmowym.

Macron odniósł się w ten sposób w Paryżu do słów, jakie wypowiedział w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" z 7 listopada. Mówił wówczas o "śmierci mózgu" NATO z powodu braku koordynacji między Stanami Zjednoczonymi i Europą oraz jednostronnego zachowania Turcji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje