Reklama

Reklama

Elon Musk ma zespół Aspergera. Wyznał to w popularnym programie

Miliarder, założyciel Tesli i SpaceX Elon Musk ujawnił, że ma zespół Aspergera - zaburzenie rozwojowe, należące do spektrum autyzmu. Informacją tą podzielił się podczas prowadzenia popularnego programu rozrywkowego Saturday Night Live.

- Mój sposób mówienia i intonacji niemal zawsze jest niezmienny. Podobno to dodatkowy atut w komedii - mówił Musk podczas ostatniej edycji programu.

- Piszę historię. Jestem pierwszą osobą z zespołem Aspergera, która prowadzi SNL. Przynajmniej pierwszą, która to przyznała - dodał. Jego wyznanie zostało nagrodzone oklaskami przez publiczność.

Trudności w nawiązywaniu kontaktów

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu. Osoby z Aspergerem mają trudności w nawiązywaniu relacji społecznych (ograniczona mimika twarzy, kłopoty z kontaktem wzrokowym), trudno akceptują zmiany, cechują ich również rutynowe, powtarzalne zachowania. W porównaniu do cięższych odmian autyzmu, osoby te nie mają problemów z rozwojem mowy i procesów poznawczych.

Jak zauważa BBC News, niektórzy internauci zwrócili uwagę, że Musk nie jest pierwszą osobą z Aspergerem, która poprowadziła popularny show. Aktor Dan Aykroyd, który był gospodarzem SNL w 2003 r. od dzieciństwa zmaga się zarówno z zespołem Aspergera, jak i zespołem Tourreta.

Reklama

"Tak działa mój mózg"

W dalszej części programu Musk żartował z zamieszczanych przez siebie kontrowersyjnych tweetów. Tłumaczył, że pisze je, bo "tak działa jego mózg".

- Każdemu, kto poczuł się urażony, chcę tylko powiedzieć, że na nowo wymyśliłem samochody elektryczne i wysyłam ludzi na Marsa. Myślicie, że będę zachowywał się normalnie - pytał.

Miliarder odniósł się też m.in. do nietypowego imienia swojego syna: X AE A-XII. - Wymawia się to "kot przebiegł po klawiaturze" - żartował.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama