Reklama

Reklama

Egipt: Zmarł były prezydent Hosni Mubarak

W wieku 91 lat zmarł we wtorek były prezydent Egiptu Hosni Mubarak, pozbawiony urzędu w 2011 roku podczas arabskiej wiosny - poinformowała egipska telewizja państwowa, a także jego syn na Twitterze. Mubarak rządził Egiptem żelazną ręką przez 30 lat.

Były dyktator zmarł po leczeniu na oddziale intensywnej terapii w następstwie operacji - sprecyzowała telewizja.

Reklama

Był pierwszym przywódcą, który stanął przed sądem po rewolucjach w krajach Afryki Północnej. Trafił do więzienia, ale w 2017 roku wyszedł na wolność po oczyszczeniu z większości zarzutów.

Przebieg kariery

Mubarak urodził się 4 maja 1928 roku pod Kairem. W 1949 roku ukończył Egipską Akademię Wojskową. Rok później wstąpił do Akademii Sił Powietrznych, którą również ukończył. Pnąc się po stopniach kariery wojskowej, w 1972 roku został dowódcą sił powietrznych i zastępcą ministra obrony Egiptu. W 1975 roku został mianowany wiceprezydentem.

Prezydentem został 14 października 1981 roku, po tym jak podczas parady wojskowej 6 października członkowie islamskiej radykalnej organizacji Dżihad, sprzeciwiający się negocjacjom pokojowym z Izraelem, zastrzelili jego poprzednika Anwara Sadata.

Jedną z pierwszych decyzji nowego szefa państwa było wprowadzenie stanu wyjątkowego, który obowiązywał przez wszystkie lata jego rządów i dawał władzom szerokie uprawnienia w zakresie ograniczania swobód cywilnych czy zatrzymywania ludzi bez przedstawienia zarzutów.

Mubarak opierał się wprowadzaniu znaczących zmian politycznych, nawet pod naciskiem Stanów Zjednoczonych. Ameryka wpompowała miliardy dolarów w wojsko i inną pomoc, od kiedy Egipt stał się pierwszym państwem arabskim, które podpisało układ pokojowy z Izraelem (1979 r.). Drugim była Jordania (traktat pokojowy z Izraelem podpisała w 1994 roku).

Ostatnie wybory Mubarak wygrał w 2005 roku. Były to pierwsze wybory z udziałem kilku kandydatów od czasu rewolucji, która w 1952 r. obaliła w Egipcie monarchię. Mubarak powziął zamiar zdemokratyzowania wyborów nie tylko w rezultacie żądań egipskiej opozycji, ale także nacisków ze strony USA. Wynik nie pozostawił jednak wątpliwości: Mubarak został wybrany na piątą kadencję.

"Arabska wiosna"

Do chwili wybuchu masowych protestów na początku 2011 r. Mubarak nie deklarował, czy w wyborach we wrześniu w 2011 roku będzie ubiegał się o kolejną 6-letnią kadencję. Przedstawiciele władz wskazywali, że najpewniej tak się stanie, choć coraz częściej pojawiały się pytania o stan jego zdrowia.

Na fali protestów społecznych w Tunezji, które zapoczątkowały tzw. arabską wiosnę, także w Egipcie 25 stycznia 2011 r. wybuchły antyrządowe protesty o charakterze społeczno-politycznym, przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, korupcji, ograniczaniu swobód obywatelskich i długoletnim rządom Mubaraka. Masowe demonstracje poprzedziły pojedyncze akty protestacyjne, przyjmujące formę samospaleń.

Pod koniec stycznia 2011 r., w ramach ustępstw wobec ulicy i opozycji, Mubarak po raz pierwszy od 1981 roku obsadził stanowisko wiceprezydenta i powołał nowy rząd. Opozycja jednak wciąż żądała odejścia 82-letniego wówczas szefa państwa. 1 lutego Mubarak ogłosił, że nie będzie już kandydował.

Dwa wielkie procesy

Mubarak został zatrzymany w kwietniu 2011 r., dwa miesiące po odejściu z urzędu.

Po obaleniu Mubarak był sądzony w dwóch wielkich procesach. Oskarżano go o podżeganie do zabijania demonstrantów podczas rewolty z 2011 r., gdy w krwawych starciach z policją zginęło ok. 850 osób. W 2012 r. Mubarak, jego minister spraw wewnętrznych i sześciu doradców zostało skazanych na kary dożywotniego więzienia, ale dwa lata później sąd wyższej instancji uchylił ten wyrok ze względów proceduralnych i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. 2 marca 2017 r. sąd kasacyjny ostatecznie uniewinnił Mubaraka w tej sprawie.

W drugim procesie w styczniu 2016 r. sąd apelacyjny potwierdził kary trzech lat więzienia dla Mubaraka i jego dwóch synów za zdefraudowanie 10 mln euro, przeznaczonych na utrzymanie pałacu prezydenckiego. Oprócz kar pozbawienia wolności, wszyscy trzej mieli zapłacić grzywnę w wysokości prawie 15 mln euro i oddać państwu 2,5 mln euro. W tej sprawie Mubarak odbył karę więzienia.

Podupadający na zdrowiu były dyktator przebywał w więzieniach i szpitalach wojskowych do marca 2017 r., kiedy został uniewinniony w sprawie o wydanie rozkazu zabicia demonstrantów.

W 2013 roku wojsko obaliło następcę Mubaraka, islamistę Mohammeda Mursiego.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje