Reklama

Reklama

Egipt oskarża Hamas o zabójstwo prokuratora generalnego

Zamach na zmarłego w ubiegłym roku prokuratora generalnego Egiptu był przygotowany na zlecenie Bractwa Muzułmańskiego w ścisłej współpracy z radykalnym palestyńskim Hamasem - powiedział w niedzielę szef egipskiego MSW Magdi Mohammed Abd el-Ghafar.

W czerwcu 2015 roku na przedmieściach Kairu w konwój prokuratora generalnego Hiszama Barakata uderzył samochód, w którym eksplodowały materiały wybuchowe. Barakat zmarł po kilku godzinach w wyniku odniesionych ran.

Zatrzymani

Od tamtego czasu w związku ze sprawą zatrzymano 48 członków islamskiej organizacji Bractwo Muzułmańskie.

- 14 z nich wyznało, że bezpośrednio brało udział w zamachu - poinformował na konferencji prasowej El-Ghafar. - Hamas odegrał (w zamachu) bardzo ważną rolę - oznajmił minister, dodając, że ta palestyńska organizacja, która kontroluje graniczącą z Egiptem Strefę Gazy, "nadzorowała operację od początku do końca".

Reklama

Hamas zaprzecza

Z kolei Hamas - uznawany przez Izrael i USA za organizację terrorystyczną - nie przyznał się do udziału w zabójstwie prokuratora.

- Oskarżenia przeciwko Hamasowi (...) są fałszywe - powiedział jego rzecznik Sami Abu Zuhri w wypowiedzi dla telewizji Al-Aksa.

Ludowy Ruch Oporu Gizy

W dniu ataku do jego przeprowadzenia przyznała się w internecie mało znana grupa, "Ludowy Ruch Oporu Gizy". Na swoim profilu na Facebooku opublikowała wówczas zdjęcia, które - według niej - przedstawiały miejsce zamachu.

Jak pisze agencja AFP, Kair regularnie oskarża Hamas o wspieranie Bractwa Muzułmańskiego, z którym związany był demokratycznie wybrany prezydent Egiptu Mohammed Mursi. W lipcu 2013 roku Mursiego odsunięto od władzy.

Bractwo Muzułmańskie

W grudniu 2013 roku rząd Egiptu oficjalnie uznał Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną. Broniąca praw człowieka Human Rights Watch nazwała wówczas ten ruch "decyzją polityczną", której wyłącznym celem była "chęć rozbicia znaczącego ruchu opozycyjnego".

Bractwo Muzułmańskie jest największą organizacją islamską w świecie arabskim. Powstało w 1928 roku w Egipcie. Od początku swego istnienia Bracia sprzeciwiają się świeckim tendencjom w krajach muzułmańskich, odrzucają wpływy zachodnie oraz żądają powrotu do zasad Koranu i szariatu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy