Reklama

Reklama

"Dziennik Polski": Watykan szykuje debatę o celibacie księży

Z anonimowych badań, prowadzonych wśród polskich kapłanów wynika, że tylko jedna trzecia z nich świadomie wybrałaby życie w celibacie - czytamy w "Dzienniku Polskim". W Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży.

Prof. Józef Baniak, socjolog religii z Poznania, prowadził badania nad "kryzysem tożsamości kapłańskiej".

Jedno z pytań anonimowej ankiety przeprowadzonej wśród około 900 kapłanów brzmiało: "czy gdyby miał ksiądz możliwość wyboru (tak jak np. w Kościele prawosławnym), to wybrałby życie księdza żonatego czy w celibacie?". 53 proc. pytanych odpowiedziało, że wolałoby mieć żonę i rodzinę. Tylko 28 proc. wybrałoby życie w celibacie. Pozostali "nie mieli zdania" lub nie chcieli odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Prof. Baniak twierdzi, że postulat całkowitego zniesienia celibatu pojawia się najwyżej u 10-15 procent księży. Większość chciałaby mieć jednak możliwość wyboru stylu życia kapłańskiego - w celibacie albo w małżeństwie, tak jak to jest w Kościele prawosławnym.

Reklama

Polscy hierarchowie, pytani o opinię w tej sprawie, odpowiadają, że Kościół ma większe problemy niż celibat. W podobnym tonie wypowiadają się szeregowi księża.

Jak ujawnił arcybiskup Jean-Claude Perisset, watykański dyplomata, w Stolicy Apostolskiej szykuje się debata na temat celibatu księży. Podkreślił, że celibat nie jest dogmatem, ale tradycją Kościoła katolickiego.

Dowiedz się więcej na temat: Watykan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy