Reklama

Reklama

Donald ​Tusk liczy na porozumienie ws. pozostania Wlk. Brytanii w UE

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który w poniedziałek odwiedził Paryż i Bukareszt liczy na to, że Unia i Londyn osiągną porozumienie ws. propozycji Brukseli pozwalających na prowadzenie kampanii na rzecz pozostania W. Brytanii w zreformowanej UE. Tusk rozpoczął podróż po kilku krajach unijnych przed zaplanowanym na czwartek i piątek szczytem UE.

Po spotkaniu z prezydentem Francois Hollande'em szef Rady Europejskiej powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, iż kompromis pozwalający na uniknięcie tzw. Brexitu, czyli wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii, uda się osiągnąć właśnie podczas najbliższego szczytu.   

Reklama

Po rozmowie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem Tusk dodał też, że szczyt unijny będzie "krytycznym momentem" w negocjacjach z Wielką Brytanią. "Czas najwyższy, abyśmy zaczęli uważniej słuchać argumentów strony przeciwnej, niż naszych własnych. Ryzyko rozpadnięcia się UE jest realne" - ostrzegł Tusk, który podkreślił też, że rozmowy są w "delikatnej" fazie.   

Stawką w negocjacjach jest przynależność Zjednoczonego Królestwa do UE, "ale też przyszłość naszej Unii" - mówił.   Szef Rady Europejskiej spotka się we wtorek z premierem Czech Bohuslavem Sobotką, premierem Grecji Aleksisem Ciprasem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.   Premier Wielkiej Brytanii David Cameron od miesięcy próbuje wypracować porozumienie z UE, które pozwoliłoby mu prowadzić kampanię na rzecz pozostania w zreformowanej Wspólnocie. W ubiegłym tygodniu przywódcy UE dostali od Tuska wynegocjowany z Londynem projekt dokumentu końcowego szczytu, który zawiera propozycje uzgodnień w czterech dziedzinach wskazanych przez Camerona.   

Ostateczne porozumienie z Londynem spróbują wypracować przywódcy państw Unii na szczycie 18-19 lutego. Następnie na temat porozumienia wypowiedzą się Brytyjczycy w planowanym referendum, które zdaniem polityków może się odbyć już latem. 

Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | brexit

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje