Reklama

Reklama

Domniemany terrorysta ujęty w ośrodku dla uchodźców w Szwecji

Domniemany terrorysta, za którym szwedzka prokuratura wydała nakaz aresztowania, został ujęty w czwartek wieczorem w ośrodku dla uchodźców w Boliden na północy Szwecji.

O zatrzymaniu 25-letniego Mutara Muthanny Majida, który przybył do Szwecji z Niemiec, poinformowały szwedzkie służby specjalne SAPO.

Jak podała rzeczniczka SAPO Sirpa Franzen, akcja ujęcia podejrzanego przebiegła spokojnie. 

Według źródeł, na które powołuje się szwedzki dziennik "Expressen", Mutar Muthanna Majid, z pochodzenia Irakijczyk, jest bojownikiem Państwa Islamskiego. Jego przybycie do Szwecji z Niemiec potwierdził zapis z monitoringu. Mężczyzna przebywał wcześniej w Syrii oraz Iraku.

Za podejrzanym wydano w środę nakaz aresztowania w związku z planowaniem akcji terrorystycznej w Szwecji. Szwedzkie media opublikowały jego zdjęcie. Policja zwiększyła obecność w miejscach publicznych i przy kluczowych obiektach. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podjęto także w parlamencie - Riksdagu.

Reklama

Służby specjalne SAPO podwyższyły w środę stopień zagrożenia terrorystycznego skierowanego przeciwko Szwecji z poziomu "podwyższonego" do "wysokiego".

Decyzja o podwyższeniu stopnia zagrożenia terroryzmem została podyktowana "otrzymaniem konkretnych informacji" - podano w komunikacie.

SAPO poinformowało w czwartek, że zatrzymanie podejrzanego nie jest na razie przesłanką do obniżenia stopnia zagrożenia terrorystycznego.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje