Reklama

Reklama

Demonstracje na Białorusi. Centrum Wiasna: Zatrzymano około 20 osób

Co najmniej 19 osób zostało zatrzymanych w środę przez milicję w Mińsku - poinformowało Centrum Praw Człowieka Wiasna. Do zatrzymań doszło też m.in. w Grodnie, Baranowiczach, Witebsku, Salihorsku, Żodzinie i Mostach. Sądy wymierzają kary aresztu i grzywny.

Nazwiska 19 zatrzymanych w Mińsku po rozpędzeniu wiecu na Placu Niepodległości podało w czwartek Centrum Wiasna. Dane te są ciągle aktualizowane i zatrzymanych prawdopodobnie jest więcej.

Wiasna gromadzi także dane na temat aresztowań w innych miejscowościach. Wszędzie scenariusz jest podobny - zgromadzeni najpierw są uprzedzani o nielegalności akcji, a następnie funkcjonariusze OMON dokonują zatrzymań.

W środę, podobnie jak w poprzednich dniach, sądy w Mińsku i innych miastach wymierzały kary aresztu i grzywny za udział w nielegalnych zgromadzeniach. W stolicy na karę 10 dni aresztu skazany został szef komitetu strajkowego zakładów ciągników kołowych MZKT w Mińsku Alaksandr Łaurynowicz. Noc na komendzie milicji spędził dziennikarz Arciom Lawa, zatrzymany po akcji na Placu Niepodległości.

Reklama

Od 9 sierpnia Białorusini protestują przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje