Reklama

Reklama

Czechy: Wigilijne odwiedzanie grobów zmarłych

W Czechach od lat praktykowany jest w Wigilię Bożego Narodzenia zwyczaj odwiedzania grobów bliskich. Ruch w pobliżu cmentarzy jest tak wielki, że porównywać go można z dniem Wszystkich Świętych w Polsce.

Wczoraj na trasach dojazdowych do największego cmentarza w Pradze - Olszanskiego Hrzbitova - ruchem kierowała policja, a o miejscach na parkingu nie było co marzyć. Przed cmentarzami, na stoiskach sprzedawane były nie tylko gwiazdy betlejemskie i ozdobione świątecznymi symbolami stroiki, skomponowane głównie z jedliny, suchych kwiatów, ziół i barwionych szyszek, ale także małe i większe, upiększone już choinki.

Reklama

Na cmentarze, na groby bliskich, nawet do odległych miejscowości jadą całe rodziny. Układają świąteczne ozdoby, palą świece i znicze a przede wszystkim kładą na groby gałązki jemioły - tradycyjnego symbolu czeskich świąt Bożego Narodzenia. Odwiedziny cmentarzy - to w wielu czeskich domach znak tego, że Vanoce (tak po czesku nazywają się święta Bożego Narodzenia) już się zaczęły.

Na groby swoich najbliższych chodzą także czescy Romowie. Obok świątecznych ozdób przynoszą także z poświęcone w kościołach potrawy, jakie znajdą się na wigilijnym stole, a którymi chcą symbolicznie podzielić się z tymi spośród swoich bliskich, którzy już odeszli z tego świata.

Dowiedz się więcej na temat: Czechy | groby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje