Reklama

Reklama

Czechy: Premier popiera wyjazd prezydenta do Moskwy

Szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka popiera wyjazd prezydenta Milosza Zemana do Moskwy na obchody 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. "Nie będę blokował tej podróży" - zapowiedział w środę premier Czech.

- Nie oznacza to jednak, że Czechy zmieniły swój krytyczny stosunek wobec działań Rosji na Ukrainie - podkreślił Sobotka.

Reklama

Zeman jest jednym z nielicznych przywódców i polityków kraju Unii Europejskiej, który zdecydował się pojechać na moskiewski uroczystości.

Sens tego wyjazdu publicznie zakwestionował ostatnio ambasador USA w Pradze Andrew Schapiro, co wywołało gwałtowną reakcję prezydenta Czech. "Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, by czeski ambasador w Waszyngtonie radził amerykańskiemu prezydentowi, dokąd ma pojechać. I nie pozwolę żadnemu ambasadorowi mieszać się do moich planów podróży zagranicznych" - powiedział Zeman.

Milosz Zeman jest zdecydowanym krytykiem sankcji nałożonych przez UE na Rosję w następstwie konfliktu na wschodniej Ukrainie. Jak twierdzi, sankcje te są nieskuteczne i faktycznie wzmacniają popularność Władimira Putina wśród Rosjan.

Jak zadeklarował niedawno prezydent Czech, jego wyjazd do Moskwy będzie "wyrazem wdzięczności za to, że nie musimy w tym kraju mówić po niemiecku".

Dowiedz się więcej na temat: Czechy | Bohuslav Sobotka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy